7 نکته مهم برای گرفتن فشار خون صحیح در منزل

دکتر حمیدرضا بادلی

view

بهترین روش گرفتن فشارخون چیست؟

 

اهمیت فشار خون بالا و عوارض شدید ناشی از آن خوشبختانه در سالیان اخیر برای همگان آشنا گردیده است. از آنجایی که تشخیص بیماری فشار خون بالا فقط با گرفتن فشارخون امکان پذیر است بنابراین رعایت اصول  مراحل گرفتن فشار خون بسیار ضروری است.

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را  به خود مشغول می‌کند آن است که چرا این همه تاکید و توصیه پزشکان و پرسنل پزشکی برای گرفتن فشارخون درست مطرح می‌شود. با مطالعه هفت نکته مهم در مورد گرفتن فشار خون، در می یابید که چگونه این عوامل می‌توانند بر روی عدد فشار خون تاثیرگذار باشند.

 

برای شنیدن مطلب حاضر می توانید به این پادکست گوش کنید:

 

 

یعنی ممکن است این خطاهای گرفتن فشار خون باعث شود شما  بر اساس طبقه بندی های موجود(به جدول نگاه کنید) میزان فشار خونتان به جای اینکه طبیعی گزارش شود، بالاتر از حد طبیعی گزارش شود و همین امر می‌تواند باعث نگرانی شما، پزشکتان و حتی مصرف داروهای ضد فشار خون بی مورد گردد.

 

7 نکته مهم برای گرفتن فشار خون سعی در منزل

 

برای رعایت اصول صحیح گرفتن فشار خون،  موارد زیر را در زمان گرفتن فشار خون،را رعایت نمایید:

 

  1. اگر مثانه شما پُر از ادرار  باشد می تواند 10 تا 15 میلی متر جیوه فشار خونتان را بالاتر نشان دهد.  بنابر این قبل از گرفتن فشار خون حتما برای تخلیه ادرار به دستشویی بروید
  2. اگر  کف پاهای تان را به درستی و به صورت کامل بر روی زمین قرارندهید یا برای پشت خود تکیه گاه مناسبی بر روی صندلی در نظر نگیرید میزان فشار خون را  ۶ تا ۸ میلیمتر جیوه بیشتر از حد واقعی نشان می دهد. بنابراین توری بر روی صندلی بنشینید که پشت تان به طور کامل به پشتی صندلی تکیه داده باشد و کف هر دو پایتان به طور کامل بر روی زمین قرار گیرد.
  3. قرار دادن پاها بر روی همدیگر در زمان گرفتن فشار خون خطای 2 تا 8 میلی متر جیوه ای ایجاد نماید.
  4. اگر در زمان گرفتن فشار خون دستهای تان آویزان باشد یا اینکه به کمک دست دیگرتان آنرا نگه دارید می توان عدد فشار خون تان را تا 10  میلی متر جیوه بالاتر از حد طبیعی نشان دهد. بنابراین باید دستتان بر روی دسته صندلی یا مبل طوری قرار گیرد که کاف یا بازوبند فشارخون هم سطح قلب باشد.
  5. گرفتن فشار خون بر روی لباس می تواند فشار خون را 5 تا 50 میلی متر جیوه بیشتر از حد معمول  نشان دهد. بنابراین گرفتن فشار خون حتما باید بر روی بازوی لخت (یا بدون لباس) انجام شود.
  6. اگر کاف یا بازوبند فشارخون کوچک باشد میتواند فشار خون ۲ تا ۱۰ میلی متر جیوه بیشتر نشان دهد.
  7. حرف زدن در زمان گرفتن فشار خون نیز باعث افزایش ۱۰ میلی متر جیوه ای فشارخون می شود.  بنابراین در زمان گرفتن فشار خون آرام باشید و صحبت نکنید.

امیدوارم با رعایت اصول یاد شده بتوانید فشارخون تان را بدرستی اندازه گیری نمایید. پیشنهاد می کنم اگر دستگاه فشارخون دارید برای کمک به دوستان، آشنایان و نزدیکانی که تاکنون فشارخون شان را چک نکرده اند این کار را انجام دعید. شاید بعضی از آنها فشارخون بالا داشته باشند و هنوز از آن اطلاعی نداشته باشند. شما با این تشخیص می توانید او یا آنها را از عوارض شدید فشارخون بالا مانند سکته قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیه و حتی مرگ نجات دهید.

 

خواندن این مطالب در مورد فشارخون بالا را به شما عزیزان توصیه می نمایم:

 

 

 

 

 

 

منبع: uptodate
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید