التهاب تاندون چه علائم و درمانی دارد؟

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

التهاب تاندون چه علائم و درمانی دارد؟

التهاب تاندون

تاندونیتیس به التهاب تاندون گفته می شود که به خاطر استفاده زیاد یا آسیب به وجود می آید.همچنین توسط عفونت های باکتریایی هم ایجاد میشود(بیماری لیم و گونورها) و بیماری های اتو ایمیون هم میتوانند عاملی برای ایجاد آن باشند.تاندون ها بافتی هستند که استخوان را به ماهیچه متصل میکنند.بالا بردن وزنه،ورزش های پرفعالیت،و کار های فیزیکی سنگین باعث کشیدگی تاندون میشوند.کشیدگی عضله یا تروما به تاندون ها،میتواند پارگی های کوچکی را درسطح ماهیچه ها و تاندون ها بوجود آورد که باعث التهاب و زخم میشود.کشیدگی های شدیدتر میتواند ضعف موقت و سفتی عضله را ایجاد کند.تاندونیتیس معمولا در آرنج،مچ دست،شانه ها،مچ پا،زانو یا پا اتفاق می افتد.

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • ضعف
  • خشکی یا کاهش حرکت
  • درد با تماس
  • دردمفصل

بیشتر بخوانید :

پارگی تاندون آشیل

خود مراقبتی در التهاب تاندون

بیشتر تاندونیتیس ها میتوانند به خودی خود در خانه درمان شوند.وقتی تازه آسیب دیده،با کیسه ی یخ شروع کنید برای پانزده تا بیست دقیقه هر چهار تا شش ساعت روی ناحیه بگذارید و به ان قسمت استراحت دهید.بعد از بیست و چهار ساعت شما به گرما نیاز دارید اما بیش از حد انجامش ندهید.اگر احساس میکنید که اماده اید و بهتر شده اید، ناحیه را ماساژ دهید و به ارامی کشش دهید.همراه غذا داروهای ضد التهاب مصرف کنید تا زمانی که زخم وجود دارد.

پزشک چگونه التهاب تاندون را تشخیص میدهد

معاینه فیزیکی میتواند اسیب را مشخص کند.پزشک برای شما اشعه ایکس را برای دیدن شکستگی یا مشکلات دیگر درخواست میکند.زمانی که به بودن عفونت یا بیماری خودایمنی مشکوک باشد هم ازمایش خون دستور میدهد.

درمان التهاب تاندون

درمان شامل:دارو درمانی برای بیماری زمینه ای یا عفونت ،کمپرس سرد،گرما،استراحت محدود شده،داروهای صد التهاب،استراحت عضله ها،کرم ها و ژل های دارویی مثل کاپزاسین و کامفور،تزریق کورتون و چیزهای دیگر به تاندون،فیزیوتراپی،تحریک الکتریکی،اولتراسوند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر درد برای چند هفته باقی ماند با پزشک تماس بگیرید.اگر که تصادف شدید یا آسیب داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در التهاب تاندون

تاندونیتیس بین هفت تا چهارده روز درمان میشود.نوع شدیدتر چندماه بدون هیچ درمانی طول میکشد.

میزان ابتلا به التهاب تاندون

بسیاری از بالغین دچار دوره های خفیف آن میشوند و بعضی ها نوع شدید آن را بصورت مزمن یا حاد تجربه میکنند.نوع شدید ان میتواند بر اثر تصادف ماشین ،افتادن،اسیب موقع ورزش و اسیب حین کار بوجود بیاید.

حقایقی درمورد التهاب تاندون

بزرگسالان بالای چهل سال بیشتر تمایل به ابتلا به تاندونیتیس دارند،برای اینکه تادون های انها به خوبی کش نمی آیند و راحت تر پاره میشوند.

عوامل تشدید کننده التهاب تاندون

با این عوامل بدتر میشود:ادامه به کشش عضله ان را بدتر میکند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید