باورهای صحیح و غلط درمورد پروتیین- قسمت دوم

view

7- حجم بسیار زیاد پروتیین می تواند موجب عدم سلامتی شود.

صحیح است. معمولاً مصرف پروتیین بیشتر از نیاز شما، کار دشواری نیست. اما مصرف پروتیینب یشتر به معنی کالری بیشتر است و می تواند منجر به افزایش وزن شود. و اگر پروتیین از گوشت یا دیگر منابع حیوانی تامین گردد، می تواند منجر به ذخیره چربی و درنتیجه افزایش کلسترول و بیماری های قلبی شود. پروتیین بسیار زیاد همچنین می تواند درصورت وجود شرایط پزشکی خاص مانند بیماری کلیوی یا دیابت، مشکلاتی را بوجود آورد.  

 

8- پروتیین «کامل» کدام است؟

الف) یک پروتیین کربوهیدراته، ب) یک پروتیین با کیفیت بالا، ج) یک پروتیین خاص

پروتیین کامل یا با کیفیت بالا، با آمینواسیدهای خاصی همراه است. آمینواسیدها، بلوک ها ساختمانی پروتیین ها هستند. حدوداً 20 نوع آمینواسید وجود دارد. بدن شما به تمامی آنها نیاز دارد، اما تنها می تواند برخی از آنها را تولید کند. بقیه آنها باید از رژیم غذاییتان دریافت شوند. آنها به عنوان آمینواسیدهای «ضروری» شناخته می شوند. پروتیین های کامل دارای تمامی 9 آمینواسید ضروری می باشند. تخم مرغ، پنیر و گوشت دارای پروتیین های کامل هستند.

9- زنان باید از  پروتیین سویا مصرف کنند.

برخی زنان درمورد استروژن گیاهی یافت شده در سویا نگران هستند. اما متخصصان می گویند پروتیین سویا یک نمونه خوب با چربی پایین به جای پروتیین های حیوانی با چربی زیاد مانند گوشت قرمز، می باشد. نکته کلیدی اگاهی از این پروتیین هاست. سویا در 2 یا 4 وعده غذایی هفتگی، شامل کنید.

مجموعاً سویا همانند پروتیین با منشا حیوانی به شما تمامی آمینواسیدهای ضروری را ارایه می دهد. همچنین سویا به جای گوشت در برخی وعده های غذایی گیاه خواران، استفاده می شود.

10- بدن ما به خوبی پروتیین را ذخیره و بعداً از آن استفاده می کند.

غلط است. بدن ما نمی تواند پروتیین را مانند کربوهیدرات ها و چربی ها، ذخیره نماید. به همین خاطر است که شما نیازمند یک منبع ثابت از پروتیین بطور روزانه هستید.

11- شما می توانید با مصرف پروتیین درست بعد از یک تمرین ورزشی، به ساخته شدن عضلاتتان کمک کنید.

صحیح است. شما می توانید به ترمیم ماهیچه هایتان بعد از داشتن فعالیت، کمک کند. مطالعات بسیاری نشان می دهند که مصرف غذاها یا نوشیدنی های غنی از پروتیین  بعد از ورزش، به ساخت و ترمیم ماهیچه ها، کمک می کند. اما پروتیین تنها بخشی از این قضیه است. مواد مغذی کلیدی برای قدرت بخشیدن به عضلات، کربوهیدرات ها هستند.

12- یکی از دلایلی که مردم پروتیین کشک را دوست دارند به خاطر میزان پایین چربی آن است.

 کشک دارای پروتیین هایی است که هضمشان آسان است. برخی مطالعات نشان داده اند که پروتیین کشک می تواند همچنین برای سیستم ایمنی مفید باشد.

13- کدامیک از موارد زیر در گروه مواد غذایی پروتیین دار طبقه بندی می شوند؟

الف) دانه ها، ب) آجیل، ج) لوبیا و نخود، د) تمامی موارد بالا

تمامی موارد بالا در این گروه جای دارند. لوبیا و نخود همچنین بخشی از گروه سبزیجات هستند.

14- شما می توانید پروتیین را در کدامیک از موارد زیر پیدا کنید؟

الف) تخمه آفتابگردان، ب) گردو، 3) نخود، د) تمامی موارد بالا

همه موارد. پروتیین در تمامی انواع غذاهای مورد علاقه وجود دارند. البته که شما می تواند آن را در گوشت بیابید. اما شما همچنین می توانید پروتیین را از آجیل و دانه ها، لوبیا و نخود و تخم مرغ دریافت کنید.

15- کدامیک از موارد زیر به معنای عدم دریافت پروتیین کافی است؟

الف) کاهش وزن، ب) خستگی عضلات، د) کاهش قدرت عضلات، د) تمامی موارد

همه موارد. اکثر افراد نیازی به نگرانی درمورد مصرف کافی پروتیین ندارد. اگرچه، گیاهخواران  و افراد مسن تر باید علایم کمبود پروتیین را بشناسند. این علایم شامل کاهش وزن، عضلات خسته و کاهش قدرت عضلات، می باشد.

16- یک رژیم حاوی پروتیین با کیفیت بالا می تواند شانس شما در ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.

صحیح است. برای سالم تر بودن، میزان بیشتری ماهی، لوبیا، و میزان کمتری گوشت قرمز مصرف کنید.منبع: webmd.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید