به طور میانگین 8 ماه پس از عمل واریکوسل در صورت نرمال بودن دیگر فاکتورها در زوجین، بارداری اتفاق می افتد

view

 

سن شروع واریکوسل معمولاً در زمان بلوغ و پس از آن است.

به گزارش وب دا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، دکتر سعید آراسته، متخصص اورولوژی و عضو تیمی تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با تشریح علایم بیماری واریکوسل گفت: بیماری واریکوسل اساساً با علت های تقریبا مشخصی ایجاد می شود همچون زاویه ی وارد شدن ورید بیضه چپ به ورید کلیه چپ و اشکال در دریچه های یکطرفه­ای که خون را به سمت قلب هدایت میکنند.

 بیمار ممکن است با شکایت کوچک شدن بیضه مبتلا(بیشتر طرف چپ) ویا درد بیضه مراجعه کند. ولی بیشتر به علت بررسی های انجام شده در زوجین نابارور کشف می­شود.

وی در ادامه افزود: عوارض واریکوسل، ایجاد درد، تحلیل و کوچک شدن اندازه و نرم شدن قوام بیضه و ناباروری می باشد.

دکتر آراسته ضمن اشاره به چگونگی تشخیص زودهنگام واریکوسل در بیماران(خصوصا نوجوانان) عنوان کرد: تشخیص در افراد مختلف بسته به شدت بیماری متفاوت است و در نوجوانان ممکن است شبکه وریدی که در بالای بیضه ها قرار دارد به سبب بزرگی و گشاد شدن رگ ها احساس پرشدگی و یا احساس سنگینی در بیضه(به ویژه در سمت چپ) داشته باشد, و یا اختلاف اندازه ای بیضه ها(ناشی از توقف رشد) وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا واریکوسل را درمان می کنیم خاطر نشان شد: هر واریکوسلی پس از تشخیص نیازمند درمان جراحی نیست و در صورت دارا بودن چند فاکتور نیاز به عمل جراحی دارد که این مطلب شامل فردی است که خصوصا در نوجوانی دچار اختلال رشد، توقف و یا تحلیل و کوچک شدن بیضه ها شود، ایجاد درد شدید بیضه ها(احتمال این وضعیت کم است) و یا ایجاد اشکال در روند بارداری به گونه ای که در زوجین نابارور، مرد دچار واریکوسل بوده و مدت کافی از ناباروری آنها گذشته باشد و تشخیص بالینی وجود واریکوسل نیز به صورت لمس ومشاهده واریکوسل وجود داشته باشد، و در عین حال فاکتور خانم طبیعی بوده و یا مشکل

 قابل حلی داشته باشد و وجود اشکال در آزمایش اسپرموگرام. جمع شدن تمامی این فاکتورها شرایطی را فراهم می کند که بیمار نیازمند جراحی می باشد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا در ادامه تاکید کرد: این بیماری به جز ناباروری و ندرتاً ایجاد درد که بسیار کم است، مشکل بالینی دیگری را در فرد ایجاد نمی کند.

دکتر آراسته با اشاره به اینکه واریکوسل درمان دارویی ندارد، گفت: درمان جراحی واریکوسل به صورت باز و از طریق لاپاروسکوپی و در سطوح مختلف قابل انجام است، اما به شیوه لاپاروسکوپی خیلی توصیه نمی شود چرا که احتمال بازگشت آن وجود دارد.

وی با ذکر اینکه روش جراحی میکروسکوپیک که از ناحیه پایین شکم انجام می شود برای درمان واریکوسل توصیه می شود، تشریح کرد: در این روش موضع موردنظر را باز می کنیم و رگ هایی که دچار ایستایی خون و یا گشاد شده اند را می بینیم که البته نباید به هیچ عنوان شریان بسته شود و یا اعصاب آسیب ببیند، بنابراین بزرگنمایی در این جراحی از آنجا که نیاز به دقت بسیار بالایی دارد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی همچنین اظهار کرد: به طور متوسط 8 ماه پس از عمل واریکوسل در صورت نرمال بودن دیگر فاکتورها در زوجین بارداری اتفاق می افتد.

دکتر محمدرضا صادقی، جنین شناس و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، در پاسخ به نگرانی در مورد کیفیت اسپرم ها پس از جراحی واریکوسل اظهار داشت: اصولاً درمان در درجات بالای واریکوسل توصیه می شود و آنچه کاملاً مشهود است، بازگشت کیفیت اسپرم می باشد که به صورت بالینی نیز بهبود در کیفیت اسپرم دیده می شود.

ایشان همچنین در ادامه افزود: پس از انجام جراحی واریکوسل باروری به صورت طبیعی و یا با استفاده از روش های کمک باروری نیازمند فاکتورهای مختلف در همسر مرد همچون سن و ... می باشد که باید گفت این فاکتورها مطلق نیست و در میان زوج های مختلف متفاوت است.

گفتنی است برنامه بعدی پایان ناباروری با همکاری مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا ،شنبه 14  شهریور ماه، ساعت 19 از شبکه چهار سیما خواهد شد.

افزایش آگاهی زوجین درباره ناباروری، حفظ باروری و بررسی مشکلات پیش روی درمان در کشور اعم از مراجعه به مراکز غیرتخصصی درمان و باورهای غلط در درمان ناباروری از مهم ترین اهداف این مرکز می باشد.

 

 

بیشتر بخوانید:

 

روشهای درمانی واریکوسل و عوارض احتمالی آن

 

همه چیز در مورد واریکوسل

 

به طور میانگین 8 ماه پس از عمل واریکوسل در صورت نرمال بودن دیگر فاکتورها در زوجین، بارداری اتفاق می افتد

 

هر آنچه در مورد واریکوسل باید بدانیم

 

آنچه آقایان باید از واریکوسل بدانند

 

ازمایش اسپرم چگونه انجام می شود و تفسیر آن چیست؟

 

درمان بیضه های نزول نکرده چیست؟

 

فیلم بیماریهای شایع در مردان

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید