بیماری دیابت و کمبود ویتامین د

view

پزشکان در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که ویتامین «د» با بهبود عملکرد سلول‌های تولید کننده انسولین در غده پانکراس، فاکتورهای خطرزای ابتلا به دیابت نوع دوم را در افراد مبتلا به پیش دیابت کاهش می‌دهد.


دکتر آناستازیوس پتتاز، متخصص غدد درون ریز در مرکز پزشکی دانشگاه توفتز در بوستون خاطرنشان کرد: این نتایج نشان می‌دهد که مکمل ویتامین د می‌تواند به بهبود مشکل اصلی در مبتلایان به دیابت نوع دوم کمک کند.


دیابت نوع دوم شایعترین نوع این بیماری است و امروزه میلیون‌ها نفر در جهان به آن مبتلا هستند. مهمترین ویژگی این بیماری، افزایش میزان قند خون و در نتیجه واکنش ضعیف و نامناسب بدن به انسولین است. انسولین ماده شیمیایی است که قند را از جریان خون خارج کرده و در کبد و عضلات ذخیره می‌کند. انسولین در واقع توسط سلول‌های بتا در غده پانکراس تولید می‌شود.


به گزارش خبرگزاری رویترز، برای مشاهده چگونگی تاثیر مصرف این ویتامین در بهبود توان بدنی افراد برای کنترل قند خون، متخصصان روی 92 فرد بالغ مبتلا به عارضه پیش دیابت بررسی کردند. به این افراد مکملهای ویتامین د 3 ، مکمل‌های کلسیم، یک دارونما و یا هر دوی این مکمل‌ها داده شد. پس از چهار ماه خون این بیماران به لحاظ چندین فاکتور خطرزای دیابت آزمایش شد.


دکتر یان بی بویر متخصص نفرولوژی در دانشگاه واشنگتن در این باره تصریح کرد: نتایج حاصل از این بررسی لزوما نشان نمی‌دهد که ویتامین د احتمال ابتلا به دیابت را کاهش خواهد داد اما از آن جهت حایز اهمیت است که نشان می‌دهد مکملها روی بیولوژی بدن تاثیر به سزایی دارند.


ویتامین د یک ویتامین محلول در چربی است و برای جذب کلسیم و در نتیجه رشد و استحکام استخوانها و دندانها در بدن لازم است. همچنین وجود آن برای انعقاد خون و عملکرد مطلوب غده تیرویید مهم است.
متخصصان طی مطالعات مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که بسیاری از موارد سرطان بر اثر کمبود ویتامین د ایجاد می‌شوند. برهمین اساس، میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به سرطان روده در نواحی شمالی آمریکا، سه برابر نواحی جنوبی این کشور است.


کارشناسان علم تغذیه معتقدند که تعداد بسیار کمی از افراد ویتامین دی مورد نیاز بدن خود را از طریق غذا تامین می‌کنند، بنابراین به منظور تامین این ویتامین باید در معرض نور آفتاب قرار بگیریم. شدت نور خورشید در نواحی شمالی نسبت به نواحی جنوبی کمتر است. افرادی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند در زمستان اغلب بیرون نمی‌روند در نتیجه با کمبود این ویتامین مواجه می‌شوند.

شما می توانید علاوه بر تماس با نورخورشید ویتامین د را از طریق مکمل‌های ویتامینی، روغن ماهی، ماهی، غلات غنی شده و مقدار کمی نیز از طریق شیر غنی شده به دست آورید

 

بیشتر بخوانید 

غذاهایی که کمبود ویتامین دی را جبران می کند.

آیا سطح ویتامین دی بدن خود را به تازگی چک کرده اید

بیماری دیابت و کمبود ویتامین د

ارتباط ویتامین دی و چاقی با ام اس

خطرات ناشی از کمبود ویتامین دی

دلایل بروز کمبود ویتامین دی

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید