تاثیر رژیم و ورزش در پوکی استخوان

view

فعالیت فیزیکی و ورزش:

برخی از انواع ورزش ها مخصوص ورزش های کاهش وزن و مقاومتی می توانند به حفظ سلامت استخوان کمک نمایند.

ورزشهای کاهش وزن عبارتند از پیاده روی تند، ایروبیک، رقصیدن.

ورزشهای مقاومتی شامل وزنه زدن و ... می باشد. در صورتیکه تاکنون فعالیت ورزشی مداوم نداشته اید، پزشکان انجام فعالیتهای خفیف را توصیه می کنند.

ابتلا به پوکی استخوان الزاماً به مفهوم نیاز بدن یه مکمل ویتامین دی و کلسیم نیست بلکه محرکی جهت بررسی سطح مناسب جذب این مکمل ها از طریق رژیم و در معرض آفتاب بودن است.

در صورتیکه آزمایش خون کلی از کاهش سطح ویتامین دی بدن داشته باشد، تجویز مکمل ویتامین دی توصیه می گردد.

میزان کلسیم مورد نیاز بدن بطور روزانه:

مصرف سه وعده  از محصولات لبنی حاوی کلسیم برای اغلب افراد اعم از کودکان و نوجوانان و بزرگسالان ضروری است. یک وعده کلسیم معادل 250 سی سی شیر، 200 گرم ماست یا 40 گرم پنیر چدار می باشد.

افرادیکه نمی توانند از کلسیم لبنیات بهره مند گردند می توانند از مواد غذایی حاوی کلسیم در شروع رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنند. این مواد غذایی حاوی بادام زمینی، توفو، سالمون، دانه های روغنی، دانه ی سویا و مود غذایی غنی شده با کلسیم.

در صورتی از مکمل کلسیم استفاده کنید که نمی توانید به میزان کافی از رژیم غذایی خود کلسیم دریافت کنید و حتماً پیش از مصرف خودسرانه ی کلسیم با پزشک خود مشورت نمایید.

جلوگیری از کاهش ویتامین دی:

ویتامین دی در بدن در صورتیکه انسان در معرض نور آفتاب قرار گیرد ساخته می شود. اغلب افراد مبتلا به کمبود وبتامین دی به مصرف مکمل ویتامین دی نیازمندند. کلسیم و ویتامین دی با هم در حفظ سلامت استخوان کمک می نمایند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید