تاثیر ورزش استقامتی و ایروبیک در سلامت

view

این گونه ورزش ها که همچنین ایروبیک هم نام دارند، شامل فعالیت هایی می شوند که سرعت تنفس و ضربان قلبتان را بالا می برند مانند پیاده روی، آهسته دویدن، شنا کردن و دوچرخه سواری.

 اگر به تازگی شروع به انجام یک ورزش روتین بعد از یک دوره بی تحرکی کرده اید، عجله نکنید. اگر به مدت زمان طولانی بی تحرک بوده اید، مهم است که با گذشت زمان به حالت فعال بودن، برگردید.

در آغاز به مدت 10-15 دقیقه فعالیت کنید و کم کم زمان ر افزایش دهید. انجمن قلب امریکا پیشنهاد می کند که بزرگسالان حداقل به میزان 150 دقیقه (2 و 2/1 ساعت) در هر هفته انواع مختلف فعالیت های ملایم را انجام دهند. 30 دقیقه در پنج روز هفته، برنامه آسانی است که می توان به خاطر داشت. برخی افراد قادرند به میزان بیشتری فعالیت داشته باشند. تنظیم برنامه آسان براساس میزان توانایی و سلامتیتان، مهم است.

پیشرفت کردن

هنگامی که شما امادگی انجام میزان بیشتری فعالیت را دارید، می توانید برنامه تان با افزودن فعالیت جسمانی جدید، ارتقا دهید؛ مثلاً افزایش فاصله، زمان یا سختی یا فعالیت های مورد علاقه تان؛ یا اینکه زمان فعالیت هایتان را بالا ببرید. شما می توانید در آغاز مدت زمان انجام فعالیت های استقامتی و سپس سختی فعالیت ها را افزایش دهید. بطور مثال، افزایش تدریجی زمان به سمت 30 دقیقه در طول چندین روز هفته با پیاده روی در فاصله ای طولانی تر. سپس سریع تر راه بروید یا شیب را تندتر کنید.

مثال هایی از ورزش های استقامتی:

پیاده روی سریع

دویدن/ آهسته دویدن

رقصیدن

شنا کردن

دوچرخه سواری

بالا رفتن از پله ها در محل کار

ورزش هایی مانند تنیس، بسگتبال، فوتبال یا راکت بال

درصورتی که در دوران نقاهت پس از سکته قلبی یا مغزی هستم آیا می توان ورزشهای استقامتی انجام داد؟

فعالیت جسمانی و ورزش کردن بعد از سکته می تواند آمادگی جسمانی قلب، توانایی راه رفتن و افزایش قدرت بازوها را بهبود بخشد.

اگر در گذشته دچار سکته یا حمله مغزی شده اید، قبل از شروع هرگونه ورزشی به منظور اطمینان از ایمن بودن و پیروی از روش های مطمین و برنامه فعالیت جسمانی موثر، با پزشکتان مشورت نمایید.


منبع: heart.org

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید