خودمراقبتی و درمان تب تیفوئید یا حصبه

دکتر مجید اصغرزاده

view

خودمراقبتی و درمان تب تیفوئید یا حصبه

تب تیفوئید یا حصبه

علاِئم

دردیاناراحتی

درد مفاصل

  • گیجی
  • کاهش اشتها
  • اسهال
  • خستگی
  • تب
  • سردرد
  • سردرگمی

درباره حصبه

تب تیفوئید یک بیماری کشنده است که عامل آن باکتری سالمونلا است. تب، درد در کل بدن، سردرد، ضعف و بی اشتهایی از علائم شایع آن هستند. تا زمانی که تب حصبه تحت درمان است، بیماری بسیار مسری است. شما می توانید آن را از مواد غذایی آلوده و یا آب و یا تماس نزدیک با کسی که آن را دارد دریافت کنید. این بیماری اغلب در کشورهای در حال توسعه با بهداشت نامناسب رخ می دهد. این بیماری در ایالات متحده نادر است بیشترین موارد مشاهده به دلیل مسافرت به جاهای مختلف جهان می باشد. در صورت عدم درمان، تب حصبه می تواند کشنده باشد. آنتی بیوتیک بیماری را از بین می برد اما تعداد کمی از مردم حامل این بیماری اند و نیاز به درمان بیشتر است. واکسن نیز می تواند به پیشگیری از تب حصبه کمک کند.

خود مراقبتی در حصبه

این استراتژی می تواند به صورت خود به خود از ابتلا به تب حصبه در هنگام سفر به منطقه ای که در آن رایج است، جلوگیری کند: نوشیدن آب بطری و یا آنکه بطری آب را یک دقیقه قبل از آنکه بنوشید، بجوشانید. اجتناب از خوردن بستنی یخی یا یخی که ممکن است از آب آلوده شده باشد. خوردن سبزیجات خوب پخته شده که هنوز هم گرم است. میوه های خام و سبزیجات را قبل از آنکه آنها را بخورید، پوست بکنید. اجتناب از خوردن مواد خامی که نمی توانید پوست آنها را بکنید. اجتناب از خوردن صدف خام و فراورده های لبنی غیر پاستوریزه. غذا یا نوشیدنی از فروشندگان خیابانی نخرید.

پزشک چگونه حصبه را تشخیص میدهد

تشخیص دکتر با کمک بدست آوردن یک تاریخچه پزشکی و انجام معاینه فیزیکی و کشت مدفوع و یا کشت خون.

عوامل خطر ابتلا به حصبه

زندگی و یا سفر به یک کشور دیگر با بهداشت نامناسب، خوردن سبزیجات و میوه جاتی که خام هستند و یا در آب آلوده شسته شده اند، آب آشامیدنی آلوده، خوردن صدف خام.

بیشتر بخوانید :

بیماری سل

پیشگیری از حصبه

اگر شما در حال سفر به کشوری که در آن حصبه شایع است هستید، قبل از سفر خود را واکسینه کنید. واکسن حصبه به مدت چندین سال موثر هستند.اما به طور کامل از بروز حصبه جلوگیری نمی کنند. بنابراین در سفر مواظب چیزهایی که میخورید ، باشید.

درمان حصبه

درمان تب حصبه ممکن است شامل:آنتی بیوتیک مایع برای جلوگیری از کم آبی بدن از اسهال یا تب کورتیکواستروئیدها در موارد شدید،برای درمان علایم مانند تشنج، یا شوک ناگهانی جراحی اورژانس برای سوراخ روده به کیسه صفرا، آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری ها در حامل موثر نیست.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما علائمی از تب حصبه دارید ، بلافاصله به دکترمراجعه کنید. اگر شما در حال سفربه یک کشور خارجی هستید، شما می توانید با کنسولگری ایالات متحده برای مشورت تماس بگیرید. اگر شما دچار علائم شدید تب حصبه هستید، با اورژانس تماس بگیرید.

انتظار میرود در حصبه

شما بعد از گذشت یک یا دو هفته بعد از اینکه باکتری سالمونلا تایفی وارد بدنتان شد شروع به پیدا کردن علائم تب حصبه می کنید. شما احتمالا برای چند روز تب بالای 104 درجه فارنهایت دارید. همچنین ممکن است احساس درد ، سردرد شدید و درد شکم، و یبوست یا اسهال نیز داشته باشید. از دست دادن اشتها، بی حالی، و راش پوستی ،لکه های رنگ رز نیز ممکن است رخ دهد. اگر شما درمان نشوید، سوراخ شدن یا خونریزی روده شما بعد از دو یا سه هفته توسعه می یابد. ممکن است تب برای ماه ها ادامه پیدا کند و احتمال دارد شما بمیرید. با مصرف آنتی بیوتیک، احتمالا علائم شما درطول چند روز رو به بهبودی رفته و شما در عرض یک هفته تا 10 روز بهبودی می یابید. اگر بیماری فروکش کرد شما به یک حامل تبدیل می شوید، ممکن است شما به ادامه مصرف آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. و اگر کار شما با دست زدن به غذا و بچه های کوچک در ارتباط است احتمالا قادر نخواهید بود تا زمانی که بهبودی کامل را بدست بیاورید و حامل بیماری نباشید به سر کار بروید. به ندرت حاملین بیماری صفرای خود را خارج میکنند جایی که باکتری سالمونلا در آن تقسیم می شود.

حقایقی درمورد حصبه

کمتر از 5 از افرادی که تب حصبه دارند حامل این باکتری هستند.

عوامل تشدید کننده حصبه

خونریزی یا سوراخ شدن روده این بیماری را تشدید می کند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید