عصب تحت فشار چیست

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

عصب تحت فشار

عصب تحت فشار

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • ضعف
  • بی حسی یا ذوق ذوق شدن

درباره عصب تحت فشار

یک عصب تحت فشار در گردن میتواند باعث درد منتشره در شانه و بازو شود . عبارت پزشکی برای این شرایط رادیکولوپاتی گردنی میباشد . گزش به یک صدمه یا در گردن یا شانه اشاره دارد ، که باعث یک درد سوزشی یا گزشی منتقله از شانه به دست میشود . اکثر اوقات درد از بین میرود . داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی میتواند به تخفیف ناراحتی کمک کند .

آیا میدانید

در آمریکا تکل زنی یا دفاع کردن در فوتبال مستعد ترین فعالیت ورزشکار است که باعث سوزش و گزش میشود . سیگار کشیدن میتواند خطر داشتن عصب تحت فشار را افزایش دهد .

خود مراقبتی در عصب تحت فشار

بعد از اینکه فشار عصب یا گزش را تجربه کردید ، بازو و شانه خود را استراحت دهید . تا زمان از بین رفتن علائم به فعالیت برنگردید که ممکن است تنها چند لحظه یا چند روز طول بکشد . ورزش های کششی و تقویتی که گردن را درگیر میکند ممکن است به بهبود ورزشکاران و پیشگیری از عصب تحت فشار بعدی کمک کند .

پزشک چگونه عصب تحت فشار را تشخیص میدهد

پزشک شما را بررسی خواهد کرد وسوالاتی درباره علائم شما میپرسد . در بعضی موارد پزشک ممکن است دستور سی تی اسکن یا دیگر تست های تصویربرداری را برای بررسی شرایط گردن و ستون فقرات شما بدهد . یک الکترومیوگرافی نیز ممکن است برای کمک به جدا کردن آسیب عصب از دیگر بیماری ها مثل دیابت انجام شود .

عوامل خطر ابتلا به عصب تحت فشار

انجام ورزش های تماسی یا کار فیزیکی سنگین ، سیگار کشیدن ، رانندگی کردن یا تجهیزات عامل ارتعاش ، داشتن غیرنرمال کانال نخاعی کوچک .

درمان عصب تحت فشار

اکثر اعصاب تحت فشار خود به خود محور میشوند . اگر درد ادامه داشت ، پزشک ممکن است برای کشش و تقویت گردن شما فیزیوتراپی را توصیه کند . داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی از قبیل آسپرین ، ایبوبروفن به تخفیف درد طولانی مدت کمک میکند . پوشیدن کولار نرم اطراف گردن میتواند به استراحت و بهبود عضلات گردن شما کمک کند . بعضی بیماران با طب سوزنی احساس بهتری پیدا کردند . اگر این روش ها درد شما را تسکین نداد پزشک ممکن است جراحی توصیه کند . هدف جراحی کاهش فشار روی عصب و نثبیت ستون فقرات میباشد . عمل شامل برداشتن استخوان یا بافت نرم در جهت ایجاد فضای بیشتر برای اعصاب میباشد .

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر درد و بی حسی ناشی از عصب تحت فشار خود به خود از بین نرفت با پزشکتان تماس بگیرید .

انتظار میرود در عصب تحت فشار

یک عصب تحت فشار عموما باعث یک درد تیز ، گزشی یا سوزشی میشود که به پایین بازو انتشار میابد . درد ممکن است به حدی تیز باشد که آن را شبیه شوک الکتریکی احساس کنید . عصب تحت فشار همچین میتواند باعث سوزن سوزن شدن ، بی حسی کامل ، یا ضعف در عضلات بازو و دست شود . دراز کردن یا کشیدن گردن ممکن است درد را بدتر کند . اکثر گزش ها خود به خود بهبود میابد . اما گاهی اوقات درد میتواند برای ساعت ها یا روزها ادامه پیدا کند . متاسفانه ، اگر از یک عصب تحت فشار رنج بردید ، برای داشتن دوباره مشکل مستعد هستید .

میزان ابتلا به عصب تحت فشار

هیچ کس عصب تحت فشار را پی گیری نکرده است . اما یک مطالعه یافت شد که بیش از 70 درصد بازیکنان فوتبال دانشکده سوزش یا گزش در طی مشاغل دانشکده داشتند .

حقایقی درمورد عصب تحت فشار

درمان های غیر جراحی در 80 تا 90 درصد بیماران با اعصاب تحت فشار عمل میکند .

عوامل تشدید کننده عصب تحت فشار

ادامه دادن به فعالیت های ورزشی یا دیگر فعالیت ها درحالی که درد ادامه دارد .

بیشتر بخوانید :

فلج عصب صورت Bell's palsy

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید