علائم و درمان انگشت چمنی یا turf toe

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

 علائم و درمان انگشت چمنی یا turf toe

انگشت چمنی یا turf toe

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • تورم
  • خشکی یا کاهش حرکت
  • درد با تماس

انگشت چمنی پیچ خوردگی دردناک در انگشت شست پا است. ورزشکارانی که بر روی سطوح سخت بازی میکنند - مانند چمن مصنوعی، بتن، و یا چوب - به احتمال زیاد به آن مبتلا می شوند. به ویژه بازیکنان فوتبال مستعد ابتلا به آن هستند. رقاصها، بازیکنان فوتبال، بازیکنان بسکتبال، و افراد بسیار دیگری به آن مبتلا می شوند. معمولاطی هفته های کمی بهبود یافته، اما می تواند شش هفته یا بیشتر طول بکشد. اگر شما اجازه درمان آسیب را ندهید ، می تواند یک مشکل مزمن شود.

آیا میدانید انگشتچمنی نام خود را در سال 1976 گرفت. قبل از معرفی چمن مصنوعی در اواخر 1960 ، انگشت چمنی رایج نبود. نیمی از افراد که دچار انگشت چمنی می شوند، تا پنج سال علائم آنرا همراه دارند. پایتان ممکن است یک سایز در بزرگسالی رشد کند. تلاش برای با فشار پوشیدن کفشی که در 18 سالگی می پوشیدید خطر آسیب دیدگی را افزایش می دهد.

خود مراقبتی در انگشت چمنی

اکثر مردم می توانند انگشت چمنی را در خانه درمان کنند. شما احتمالا نیاز به استراحت پا به مدت 1 تا 2 هفته دارید.در زمان نشستن یا دراز کشیدن پای خود را پوشانده . بالا نگه دارید. هرگز ندوید و راه رفتن خود را محدود کنید. استفاده از بسته های یخ و مصرف ضد التهاب غیر استروئیدی - مانند ایبوبروفن و کتوپروفن - برای کاهش درد و تورم. بستن انگشت شست پا به انگشت کناری برای از بین بردن فشار بر روی آن. مطمئن شوید که شما یک جفت کفش خوب با پشتیبانی قوس مناسب دارید.

پزشک چگونه انگشت چمنی را تشخیص میدهد

دکتر پایتان را بررسی میکند و در مورد چگونگی مصدوم شدنتان سوال می پرسد. شما به آزمایش اشعه ایکس و گاهی دیگر آزمایشات تصویربرداری مانند سی تی اسکن و یا MRI نیاز دارید.

عوامل خطر ابتلا به انگشت چمنی

عوامل خطر عبارتند از فعالیت ها و ورزشهایی که شامل دویدن و فشار پا بر سطوح سخت در ورزشهایی مانند فوتبال، فوتبال، بسکتبال، راگبی و رقص . پوشیدن کفش بیش از حد نرم و اضافه وزن عوامل خطر دیگر می باشد.

درمان انگشت چمنی

درمان انگشت چمنی عبارتند از: استفاده از درمان رایس ( استراحت پا معمولا برای چند هفته ، استفاده از یخ ، فشرده سازی شصت پا با پانسمان ، بالا بردن پا در هنگام نشستن و یا دراز کشیدن ) ، مسکن ضد التهابی ، نوارچسب زدن پا فیزیوتراپی ، کفش های ارتوپدی ، استفاده از یک بند ، قالب ، عصا و یا جراحی (برای موارد و یا عوارض شدید )

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما دچار درد سخت پا شدید به دکتر مراجعه کنید. شکستگی و سایر شرایط حاد نیاز به درمان پزشکی دارد.

انتظار میرود در انگشت چمنی

همانطور که شما در حال دویدن هستید، با استفاده از انگشت شست پا برای گام بعدی خود آماده می شوید. اگر شما شصت پا را بیش از حد خم کنید، شما کشش زیادی به رباط وارد کرده و نتیجه آن انگشت چمنی است. اگر در حرکت رو به جلو به طور ناگهانی شستتان را تحت فشار قرار دهید ، ممکن است انگشت چمنی بگیرید . به عنوان مثال زمانی که در فوتبال به شما تکل زده میشود. با درمان های مناسب، احتمالا قادر خواهید بود ۱ تا ۲ هفته دیگر به بازیها برگردید. برخی از صدمات باعث طولانی تر شدن درمان خواهد شد. بهبود کامل ممکن است ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد.

حقایقی درمورد انگشت چمنی

انگشت چمنی سومین علت شایع مصدومیت در ورزشکاران دانشگاهی است.

عوامل تشدید کننده انگشت چمنی

داشتن اضافه وزن، پوشیدن کفش تنگ و بدون پشتیبانی قوس کف پا به اندازه کافی، ورم مفاصل، و راه رفتن زیاد یا ایستادن قبل از بهبود رباط .

بیشتر بخوانید :

نقرس چیست؟

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید