علائم و درمان تنگی نخاع سینه ای

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

علائم و درمان تنگی نخاع سینه ای

تنگی نخاع سینه ای

تنگی کانال نخاعی قفسه سینه هنگامی اتفاق می افتد که قسمت میانی کانال نخاعی در پشت بدن تنگ شود. این کار باعث ایجاد فشار بر روی نخاع و ایجاد درد در پشت و پاها و از دست دادن کنترل مثانه یا روده ، و مشکلاتی در تعادل میشود . بروز این بیماری نادر است و اغلب بعلت استفاده بیش از حد و پیری ایجاد می شود. گاهی اوقات، می تواند بعلت سرطانی که به مهره ها گسترش یافته است، ایجاد شود.

علاِئم تنگی نخاع سینه ای

  • درد یا ناراحتی
  • ضعف
  • خشکی یا کاهش حرکت
  • بی حسی یا ذوق ذوق شدن
  • درد مفصل

سه نوع تنگی کانال نخاعی وجود دارد که تنگی کانال نخاعی گردنی و کمری شایع ترین هستند و تنگی کانال نخاعی سینه ای کمترین شیوع را دارد. کانال نخاعی سینه ای کمترین انعطاف پذیری را دارد ودارای دیسک های نازک تر، و کانال نخاعی باریک تر نسبت به بخش های دیگر ستون فقرات می باشد. ستون فقرات شامل استخوان های کوچک، یا مهره ها ست که یکی در بالای دیگری قرار دارد. قسمت سینه ای ستون فقرات دارای 12 مهره می باشد.

خود مراقبتی در تنگی نخاع سینه ای

شما می توانید به کاهش علائم تنگی کانال نخاعی کمری با استراحت و استفاده از داروهای ضد التهاب کمک کنید. همیشه دارهای ضد التهاب را همراه با غذا مصرف کنید و هرگز آنها را بیش از آنچه توصیه و تجویز شده است، مصرف نکنید.

پزشک چگونه تنگی نخاع سینه ای را تشخیص میدهد

برای تشخیص تنگی کانال نخاعی سینه ای قفسه سینه ای، پزشک تاریخچه پزشکی را بررسی کرده و معاینه بالینی انجام می دهد. پزشک ممکن است اشعه ایکس، سی تی اسکن، MRI توصیه کند.

عوامل خطر ابتلا به تنگی نخاع سینه ای

سن بالای 50 سال، متولد شدن با یک نقص مادرزادی که ممکن است باعث شود طناب نخاعی از حد نرمال کوچکتر باشد.

درمان تنگی نخاع سینه ای

درمان برای تنگی کانال نخاعی سینه ای ممکن است شامل: داروهای ضد التهابی و آرام بخش، تزریق استروئید، فیزیوتراپی، جراحی، در صورتیکه تنگی ستون فقرات سینه ای به دلیل سرطان متاستاتیک باشد، پرتو درمانی ممکن است استفاده شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر شما هر گونه علائم تنگی کانال نخاعی سینه ای دارید، مثل درد در کمر و پاها، از دست دادن کنترل مثانه و روده ، یا مشکلاتی در تعادل، با پزشک خود تماس بگیرید.

انتظار میرود در تنگی نخاع سینه ای

تنگی کانال نخاعی سینه ای اغلب برای پیشرفت به سال ها زمان نیاز دارد. این مشکل معمولا با دارو، تزریق استروئید یا درمان فیزیکی بهبود می یابد. در موارد شدید، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

عوامل تشدید کننده تنگی نخاع سینه ای

راه رفتن، اضافه وزن

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید