علل، علائم و درمان تب روماتیسمی چیست؟

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

علل، علائم و درمان تب روماتیسمی چیست؟

 تب روماتیسمی

علاِئم تب روماتیسمی

  • دردیاناراحتی
  • تورم
  • تب
  • راش پوستی
  • دردمفصل
  • کشیدگی عضله(غیردردناک)

تب روماتیسمی

تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است که قلب و دیگر اندام ها را تحت تاثیر قرار میدهد. می تواند بعد از یک عفونت توسط باکتری استرپتوکوک توسعه یابد،که باعث گلو درد یا تب مخملک میشود، به خصوص اگر که عفونت به طور کامل با آنتی بیوتیک درمان نمیشود.کودکان سنین 6 تا15 سال برای گرفتن تب روماتیسمی محتمل ترند.هر چند مردم در تمام سنین می توانید به آن مبتلا شوند.تب روماتیسمی معمولا باعث تب، درد مفاصل، درد شکم، بثورات جلدی، خستگی، تنگی نفس و درد قفسه سینه میشود.

تب روماتیسمی در طول ماه های سرد شایع تر است.

پزشک چگونه تب روماتیسمی را تشخیص میدهد

دکتر شما یک تاریخچه پزشکی خواهد گرفت و یک معاینه بالینی انجام میدهد.هیچ آزمون خاصی برای تب روماتیسمی وجود ندارد،اما دکتر شما ممکن است یک آزمایش خون،تست برای عفونت استرپتوکوکی،و یا الکتروکاردیوگرام یا اکوکاردیوگرام را دستور دهد.

عوامل خطر ابتلا به تب روماتیسمی

 تاریخچه گلودرد استرپتوکوکی یا تب مخملک،سابقه خانوادگی تب روماتیسمی،داشتن یک نوع خاصی از باکتری استرپتوکوک که به احتمال زیاد به علت تب روماتیسمی است ،زندگی در یک منطقه شلوغ،زندگی در یک منطقه با بهداشت نامناسب.

پیشگیری از تب روماتیسمی

شما می توانید برای جلوگیری از تب روماتیسمی از درمان سریع برای گلودرد و تب مخملک و در نظر گرفتن آنتی بیوتیک به طور مستقیم کمک بگیرید.برای جلوگیری از گسترش باکتری استرپتوکوک به دیگران: اگر شما بیمار هستید دستان خود را قبل از تماس با دیگران ،و بعد از دیدن افرادی که بیمار هستند به دقت بشویید.اگر بیمار هستید،ظرف غذا خوری و آشامیدنی خود را تا زمانی که شسته شوند جدا نگه دارید.عینک و یا ظروف را به اشتراک نگذارید.دهان خود راهنگامی که عطسه یا سرفه میکنید بپوشانید.اگر شریک زندگی شما بیمار نیست و شما بیمار هستید،شما ممکن است بخواهید تا زمانی که گلودردتان از بین برود جداگانه بخوابید.

درمان تب روماتیسمی

تب روماتیسمی معمولا با آنتی بیوتیک و مصرف بیش از حد داروهای ضد التهابی درمان میشود.در موارد شدید، تب روماتیسمی ممکن است برای کاهش التهاب در مفاصل و قلب نیاز به کورتیزون و درمان های دیگر داشته باشد.اگر شما بیماری روماتیسم قلبی گرفتید، ممکن است برای تعمیر یا تعویض دریچه های آسیب دیده قلب جراحی لازم باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

به دکتر خود مراجعه کنید اگر شما هر گونه علائم تب روماتیسمی از جمله:تب، درد مفاصل، درد قفسه سینه، تنگی نفس، بینی خونریزی، بثورات جلدی و درد شکم دارید.همچنین اگر فرزند شما تب بالا یا تب بیش از سه روزدارد با دکتر خود تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید هستند و یا پس از درمان بهبود نمی بخشد به اورژانس مراجعه کنید.

انتظار میرود در تب روماتیسمی

علائم تب روماتیسمی معمولا حدود 20 روز پس از داشتن گلودرد میکروبی و یا تب مخملک شروع میشود.علائم می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.علائم همچنین می توانید در طول بیماری تغییر کند.تب روماتیسمی می تواند باعث التهاب در قلب، پوست، مفاصل، و مغز شود.در برخی موارد، التهاب می توانید هفته ها یا ماه ها طول بکشد.گاهی اوقات التهاب می تواند باعث مشکلات قلبی طولانی مدت شود.اغلب موارد تب روماتیسمی با آنتی بیوتیک درمان می شود.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید