مننژیت ستون فقرات

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

مننژیت ستون فقرات

مننژیت ستون فقرات

علاِئم

 • دردیاناراحتی
 • گیجی
 • تب
 • سردرد
 • تهوع واستفراغ
 • گرفتگی گردن
 • حساسیت به نور
 • حساس به صدا
 • لرز
 • سردرگمی
 • تشنج
 • کما
 • بی علاقگی

مننژیت ستون فقرات

مننژیت ستون فقرات تورم غشایی است که نخاع و مغز را پوشانده است. می تواند یک اورژانس تهدید کننده زندگی باشد. مننژیت اغلب توسط یک ویروس ایجاد می شود، ولی توسط باکتری یا قارچ نیز ایجاد می شود. مننژیت باعث سردرد شدید، تب بالا، سفتی گردن، خستگی، گلو درد، سردرگمی، بثورات پوستی، درد عضلانی و تشنج می شود . در نوزادان، مننژیت می تواند باعث تب بالا، گریه مداوم و تشنج شود .

مننژیت مننگوکوکی یک نوع از مننژیت باکتریایی می باشد. واکسن می تواند از برخی از انواع مننژیت باکتریایی جلوگیری کند . کودکان، دانشجویان، و افراد با بیماری های خاص این واکسن را به عنوان بخشی از مراقبت های معمول دریافت خواهند کرد. مننژیت باکتریایی می تواند از فردی به فرد دیگر از طریق بوسیدن ، سرفه، و عطسه گسترش یابد . بعید است که مننژیت ویروسی را از شخص دیگری بگیرید . ممکن است این ویروس که آنها را مریض کرده ، بگیرید اما شانس کمی وجود دارد به مننژیت مبتلا شوید .

بیشتر بخوانید :

عارضه های نخاعی چیست

خود مراقبتی در  مننژیت ستون فقرات

 اگر مننژیت باکتریایی دارید ، معمولا نیازاست بستری شوید. برای موارد خفیف مننژیت ویروسی، این نکات خود مراقبتی، به بهبود علائم کمک کند: استفاده از مسکن های بدون نیاز به نسخه . استراحت به میزان کافی . نوشیدن مقدار زیادی مایعات.

پزشک چگونه مننژیت ستون فقرات را تشخیص میدهد

پزشک تاریخچه پزشکی می گیرد. معاینه بالینی انجام می دهد. و ممکن است آزمایش خون، عکس رادیوگرافی و اسکن، ونمونه گیری از مایع مغزی - نخاعی را تجویز کند.

عوامل خطر ابتلا به مننژیت ستون فقرات

 زندگی با تعداد زیادی از افراد ، از جمله در یک خوابگاه و یا در یک پایگاه نظامی. بارداری؛ کار با حیوانات؛ داشتن یک سیستم ایمنی ضعیف

پیشگیری از مننژیت ستون فقرات

شما می توانید با پیروی از این نکات از گرفتن و یا گسترش مننژیت کمک به پیشگیزی کنید : اگر مبتلا شدید شستن با دقت دست های خود قبل از تماس با افراد و بعد از دیدن افرادی که بیمار هستند . اگر بیمار هستید، آشامیدنی ها و خوردنی های خود زا جدا نگه دارید تا زمانی که شسته می شوند. عینک، ظروف، رژ لب، یا سیگار خوود به طور مشترک با دیگران استفاده نکنید . اگر بیمار هستند. هنگام عطسه و یا سرفه دهان خود را با دستمال نگه دارید. اگر شما در یک گروه در معرض خطر هستید واکسن مننژیت باکتریایی را دریافت کنید .

درمان  مننژیت ستون فقرات

د مننژیت باکتریایی نیاز به درمان فوری با آنتی بیوتیک دارد. مننژیت ویروسی معمولا با مسکنهای معمول درمان می شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگرکسی که با شما زندگی و یا کارمی کند دچار مننژیت شد ، به پزشک مراجعه کنید. و اگر: شما هر کدام از نشانه های مننژیت، مانند سردرد شدید، گیجی، تحریک پذیری، خستگی، ضعف، حساسیت به نور، تب بالا، سفتی گردن، تشنج، یا بثورات جلدی داشتید و با مننژیت ویروسی تشخیص داده شده باشید و علایم به طور ناگهانی بدتر شد، فورا به دنبال درمان باشید

انتظار میرود در مننژیت ستون فقرات

نشانه های مننژیت می تواند در طی چند ساعت شروع شود و یا طی بیش از چند روز اتفاق بیفتد. اغلب با سردرد شدید، خستگی و سفتی گردن شروع می شود. برخلاف باور رایج، می توانید بدون داشتن سفتی گردن هم می توانید مبتلا به مننژیت باشید . مننژیت ناشی ازویروس شدید نیست و معمولا در چند هفته بهتر می شود. مننژیت باکتریایی معمولا بسیار جدی تراست و نیاز به درمان فوری با آنتی بیوتیک دارد. اگر به سرعت درمان نشود، می تواند کشنده باشد.

متوسط سن افرادی که مننژیت دارند 25 سال است.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید