نگه داشتن مدفوع ممنوع

دکتر حمیدرضا بادلی

view

نگه داشتن مدفوع ممنوع

نگه داشتن مدفوع ممنوع

علاِئم

  • یبوست
  • اسهال
  • نشت ویابی اختیاری مدفوع
  • نگهداشتن حرکات روده

بچه های جوان با نگه داشتن مدفوع یا انکوپرزیس لباس زیر یا لباس خود را با حرکات غیر ارادی روده کثیف میکنند . بچه ها معمولا 4 ساله یا بزرگتر هستند و با گذشت سن به آسانی یاد میگیرند . بیماری نیست اما یک علامت است . معمولا نتیجه یبوست مزمن است . بچه ممکن است حرکات روده ای خود را نگه دارد ، و مدفوع به روده ها فشار بیاورد . مدفوع مایع ممکن است سپس از اطراف مدفوع سخت به لباس فرد در طول روز یا شب نشت کند . خجالت ، استرس ،و مسائل رفتاری پیچیده نیز ممکن است نقشی داشته باشد که باعث بدتر شدن مشکل شود . درمان بخوبی عمل میکند . یک متخصص کودک میتواند به والدین در تغییر رژیم غذایی کودک ، کاهش استرس ، و تشویش کودک به استفاده منظم از توالت کمک کند .

آیا میدانید در صورتی که بچه ای یبوست دارد ، داشتن حرکات روده ای ممکن است دردناک باشد . بعضی بچه ها سعی میکنند با نگه داشتن حرکات روده ای از درد پرهیز کنند ، که این یبوست را بدتر میکند . در بعضی موارد آموزش خیلی زود یا سخت گیرانه توالت میتواند منجربه نگه داشتن مدفوع شود . بعضی بچه ها بدلیل اینکه از توالت میترسند ممکن است دچار نگه داری مدفوع شوند . بچه های با نگه داری مدفوع ممکن است آنقدر به بوی حرکات روده ای خود عادت کنند که متوجه آن نشوند .

بیشتر بخوانید :

عکس برداری آی وی پی

خود مراقبتی در نگه داشتن مدفوع (انکوپرزیس)

بدون توصیه متخصص کودک از ملین یا تنقیه استفاده نکنید . بهبود رژیم غذایی کودک شما با اضافه کردن مقدار زیادی آب و سبزیجات ، میوه ها و غلات پرفیبر میتواند کمک کننده باشد . آنکه شما بتوانید استرس و خجالت ناشی از نگه داشتن مدفوع را کاهش دهید . سعی نکنید انتقاد کنید . در کل بهترین کار همکاری با متخصص کودک یا پزشک در بوجود آوردن راهی برای تشویق کودک به استفاده منظم از توالت میباشد .

پزشک چگونه نگه داشتن مدفوع (انکوپرزیس) را تشخیص میدهد

یک متخصص کودکان سوالاتی خواهد پرسید و بچه شما را بررسی میکند . همچنین ممکن است به اشعه X نیاز داشته باشد .

عوامل خطر ابتلا به نگه داشتن مدفوع (انکوپرزیس)

یبوست ، صدمه یا عفونت نزدیک رکتوم ، پسر بودن ، آموزش توالت خیلی زود یا ناموفق ، مسائل رفتاری ، استرس در خانه .

درمان نگه داشتن مدفوع (انکوپرزیس)

درمان نگه داری مدفوع ممکن است شامل : ملین یا تنقیه برای خروج مدفوع متراکم ، نرم کننده های مدفوع ، رژیم غذایی پرفیبر با مقدار زیادی میوه ، سبزیجات و غلات ، نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات دیگر .

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر بچه بد آموزش دیده شما بطور منظم لباس خود را کثیف میکند ، یک متخصص کودک ببینید .

انتظار میرود در نگه داشتن مدفوع (انکوپرزیس)

بعضی بچه ها با نگه داری مدفوع هرگز آموزش کامل توالت ندیده بودند . در بچه ها ی بد آموزش دیده ممکن است آن بعد از یک تغییر بزرگ در زندگی آنها از قبیل شروع مدرسه یا راه افتادن ایجاد شود .در حالی که والدین فکر میکنند این واقعه عمدی است ، آن معمولا نیست . بدلیل اینکه یبوست مزمن میتواند کنترل و احساس روده را کاهش دهد ، آنها حتی نمیدانند که دستشویی دارند . بچه ها اغلب گیج و خجل هستند . آنها همچنین ممکن است در مورد حرکات روده ای مرموز باشند و سعی کنند مشکل را پنهان کنند . مهم است که والدین بچه را تنبیه نکنند -- که ممکن است شرایط را بدتر کند . درمان ممکن است شامل نرم کننده های مدفوع ، تغییر رژیم غذایی ، کاهش استرس باشد . تشویق کودک به استفاده از توالت در دفعات قابل پیش بینی در طول روز نیز میتواند کمک کننده باشد .

پسرها 6 برابر مستعد تر از دخترها برای نگه داشتن مدفوع میباشند .

عوامل تشدید کننده نگه داشتن مدفوع (انکوپرزیس)

شرمنده کردن و تنبیه کردن بچه .

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید