ورزشهای تعادلی و تناسب اندام

view

ورزش تعادلی یکی از 4 نوع ورزش لازم ( ورزش های قدرتی، استقامتی و انعطاف پذیری)برای تناسب اندام است.

یوگا و تعادل بدن:

 تمرینات یوگا می تواند، تعادل، قدرت و انعطاف پذیری شما را بهبود بخشد. بسیاری از ورزش هایی که کمتر موجب افزایش قدرت شما می شوند، می توانند همچنین تعادلتان را بهبود بخشند.

فواید انجام ورزشهای تعادلی:

داشتن تعادلی خوب برای بسیاری از فعالیت های که روزانه انجام می دهیم، مانند راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها، مهم است. ورزش هایی که موجب بهبود تعادل می شوند، می توانند به جلوگیری از افتادن، یک مشکل رایج در بزرگسالان مسن تر و بیماران سکته مغزی، کمک نمایند.


چاقی و ورزشهای تعادلی:

از آنجایی که در افراد چاق وزن کل بدن همیشه به طور مساوی در کل بدن پخش نمی گردد، اینگونه ورزش ها همچنین می توانند برای این افراد مفید باشند. عدم داشتن تعادل می تواند در هنگام ایستادن یا حرکات ناگهانی، رخ دهد. اکثر اوقات ما تا زمان امتحان ورزش های تعادلی، ممکن است از اینکه دارای تعادلی ضعیف هستیم آگاهی نداشته باشیم. 

به چه میزان ورزش تعادلی روزانه نیازمندم؟

ورزش های تعادلی می تواند روزانه انجام شوند. ترجیحاً، بزرگسالان مسن تر چون در خطر افتادگی هستند باید 3 روز در هفته یا بیشتر ورزش های تعادلی و ورزش های استانداردی که برای کاهش افتادگی طراحی شده اند را انجام دهند. هنوز مشخص نیست که ایا ترکیبات مختلف از انواع، مقدار یا دفعات انجام فعالیت، می تواند به میزان بیشتری منجر به کاهش افتادگی شود یا نه. اگر شما فکر می کنید که احتمالاً در معرض خطر افتادگی هستید، با پزشکتان صحبت کنید.

ورزش های Tai chi همچنین می تواند به جلوگیری از افتادگی کمک کنند. ورزش های تعادلی، قدرتی و انعطاف پذیری می تواند با یکدیگر ترکیب شوند.

ورزش های تعادلی زیر را امتحان کنید:

1. ببنید که چه میزان می توانید برروی یک پایتان بایستید، یا سعی کنید به مدت 10 ثانیه خودتان را برروی هریک از پاهایتان بطور تکی، نگه دارید.

2. چند قدم را برروی پاشنه پایتان بردارید. اگر نیاز به کمی کمک اضافی دارید، خودتان را یک دیوار ثابت نگه دارید.

3. به طور طبیعی تا جایی که می توانید برروی یک خط صاف راه بروید.


اگر متوجه شدید که ایستادن برروی یک پا در اول برایتان چالش برانگیز است، روند زیر را برای بهبود تعادلتان امتحان کنید:

با هردو دستتان به یک دیوار یا صندلی به منظور حمایت از خودتان تکیه دهید.

سپس، تنها با یکی از دستهایتان خود را نگه دارید.

بعد خودتان را تنها با یک انگشت حمایت کنید.

هنگامی که برروی پایتان ایستادید، سعی کنید تعادلتان را بدون هیچ کمکی حفظ کنید.

مثال هایی از ورزش های تعادلی

یوگا

Tai chi

شما می توانید ورزش های تعادلی در هر مکان و زمانی انجام دهید.

هنگام کار در آشپزخانه، ایستادن در صف اتوبوس یا مسواک زدن، سعی کنید برروی یک پایتان بایستید.

برروی پاشنه پای به دور خانه یا محل کارتان راه بروید.

یوگا و تای چی نیازمند کلاس ها و وسایل گران قیمت نیستند. یک کتاب، DVD یا وب سایتی را به منظور گرفتن راهنمایی های استاندارد در خانه، پیدا کنید. مراکز تفریح و سرگرمی محلی و مراکز بزرگ می توانند همچنین کلاس های رایگانی را در اختیارتان قرار دهند.

درصورتی که در دوره نقاهت بعد از حمله قلبی یا مغزی هستم، آیا می توان ورزش تعادلی انجام داد؟

برخی افراد از انجام ورزش بعد از حمله قلبی می ترسند. اما فعالیت جسمانی منظم می تواند به کاهش شانس ابتلا به یک حمله قلبی دیگر، کمک کند.

پزشکان باید ورزش کردن را به بیماران سکته ای تجویز نمایند زیرا شواهد قوی مبنی بر این وجود دارند که فعالی جسمانی و ورزش کردن بعد از سکته می تواند آمادگی جسمانی قلب، توانایی راه رفتن و افزایش قدرت بازوها را بهبود بخشد.

اگر در گذشته دچار سکته یا حمله مغزی شده اید، قبل از شروع هرگونه ورزشی به منظور اطمینان از ایمن بودن و پیروی از روش های مطمین و برنامه فعالیت جسمانی موثر، با پزشکتان مشورت نمایید.


منبع: heart.org

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید