ویتامین ها و مواد معدنی حاوی ویتامین دی

view

ویتامین دی به تنظیم میزان کلسیم و فسفات بدن کمک می نماید. این مواد مغذی برای حفظ سلامت استخوانها، دندانها و ماهیچه ها ضروری است. 

منابع ویتامین دی:

از اواخر ماه اسفند تا اواخر ماه شهریور باید بتوانیم بیشتر ویتامین دی مورد نیاز خود را از نور خورشید بدست آوریم. در واقع قرار گرفتن پوست بدن در معرض نور خورشید باعث تولید ویتامین دی در بدن می گردد.
البته باید بدانید که قسمتهایی از بدنتان را که در معرض نور خورشید قرار دارد را باید با کرم ضد آفتاب بپوشانید تا دچار قرمزی پوست و یا سوختگی پوست نگردید، بین ماههای مهر و اسفند بدن ویتامین دی چندانی از طریق نور خورشید بدست نمی آورد. ویتامین دی در تعداد کمی از غذاها نیز وجود دارد.

بهترین منابع ویتامین دی غیر از نور خورشید شامل:

1. ماهی های چرب مثل سالمون، ساردین، مکرل و هرینگ
 2. گوشت قرمز
 3. کبد
4. زرده ی تخم مرغ
5. غذاهای غنی شده مثل شیرمالهای صبحانه

البته ویتامین دی مورد نیاز بدن را از طریق مکمل های دی نیز می تواند بدست آورد. در بریتانیا، شیر گاو منبع مناسبی از ویتامین دی نیست زیرا شیر گاو در انگلستان با ویتامین دی غنی نمی شود.

بدن انسان به چه میزان ویتامین دی نیاز دارد؟

نوزادان از بدو تولد تا یکسالگی بصورت روزانه نیاز به 5/8 تا 10 میکروگرم ویتامین دی دارند. کودکان از یکسالگی تا بزرگسالی نیاز به 10 میکروگرم ویتامین دی بصورت روزانه دارند.

آیا من می توانم از مکمل های ویتامین دی مصرف نمایم؟

دپارتمان سلامت به افراد توصیه می کند:
1. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند از بدو تولد تا یکسالگی باید از مکمل های ویتامین دی به میزان 5/8 تا 10 میکروگرم مصرف نمایند.

2. نوزادنی که از شیر خشک تغذیه می کنند نیازی به مصرف مکمل ویتامین دی ندارند زیرا شیرخشک نوزادان اغلب با ویتامین دی غنی می شود.

3. کودکان 1 تا 4 سال باید به میزان 10 میکروگرم مکمل ویتامین دی بصورت روزانه مصرف کنند.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید