ویژگی های رژیم کم پتاسیم

view

پتاسیم چیست؟

پتاسیم یک ماده معدنی است که در اغلب مواد غذایی یافت می شود. بدن به منظور حفظ سلامت عملکرد نرمال خود نیاز به این ماده ی معدنی دارد. پتاسیم باعث می شود تا قلب به ضربان خود ادامه دهد و همچنین به کارکرد صحیح اعصاب و ماهیچه ها کمک می نماید.


 اما بدن انسان به مقادیر خاصی از پتاسیم نیاز دارد. در صورتیکه میزان پتاسیم بدن بیشتر و یا کمتر از میزان مورد نیاز بدن باشد. می تواند سلامت فرد را تهدید نماید.

به وجود میزان بیش از  اندازه ی پتاسیم در خون "هایپرکالمیا" گویند. در صورتیکه هایپر کالمیا اتفاق افتد، ریتم ضربان قلب دچار مشکل می شود و عضلات ضعیف می گردند.

چه کسانی باید تحت رژیم های با پتاسیم پایین قرار گیرند؟

افرادیکه در معرض ابتلا به هایپر کالمیا هستند باید میزان سدیم دریافتی خود را محدود نمایند.

شایعترین علل بروز هایپرکلامیا

 مصرف برخی داروهای خاص: مصرف برخی داروهای خاص مانند داروهایی که برای پرفشاری خون به کار می روند و یا داروهایی که برای درمان عارضه های قلبی کاربرد دارند، می توانند باعث افزایش سطح پتاسیم بدن گردند.

عارضه های کلیوی ناشی از هایپرکالمیا

به صورت معمول، کلیه ها خون انسان را فیلتر می نمایند و مقادیر اضافی نمک و آب را از طریق ادرار دفع می کنند. کلیه ها باعث می شوند تاسطح پتاسیم خون نرمال باقی بماند. در صورتیکه عملکرد کلیه ها دچار مشکل شود و کلیه ها نتوانند به درستی از عهده ی وظایف خود برآیند، میزان پتاسیم خون می تواند افزایش یابد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید