چگونه از بروز التهاب در بدن پیشگیری کنیم

view
آیا می توان از بروز التهاب در بدن پیشگیری نماییم.
بروز التهابات در بدن از جمله عوامل تاثیر گذار در بروز بیماریهاست. بیماریهایی همچون سکته، سرطان، آلزایمر و دیابت از جمله بیماریهایی هستند که بروز التهاب در بدن می تواند به بروز آن و گسترش بیماری دامن بزند. اگر چه نمی توان از بروز التهابات ناشی از افزایش سن و کهولت سن پیشگیری نمود اما می توان شدت بروز التهابات را کاهش داد. با جایگزین نمودن غذاهای سالم به جای مواد غذایی ناسالم می توانید به کاهش التهابات بدن کمک نمایید.
دکتر زاشین از دانشگاه پزشکی تگزاس بر این باور است که مصرف مواد غذایی ناسالم همچون گوشتهای فراوری شده مثل سوسیس و کالباس می تواند باعث فعالیت بیش از اندازه ی سیستم ایمنی بدن شود و در نتیجه می تواند درد در مفاصل و بروز خستگی را به همراه داشته باشد. مصرف مواد غذایی زیر می تواند به کاهش التهابات بدن کمک نماید: 1- چغندر: چغندر از جمله مواد غذایی حاوی فواید بسیار است. مصرف چغندر می تواند به کاهش فشار خون و کاهش التهابات کمک نماید. البته افراد مبتلا به دیابت باید بدانند که مصرف چغندر می تواند باعث اختلال در سطح قند خون انسان شود.
2- سبزیجات برگ سبز: مصرف سبزیجات برگ سبز نیز در بدن کارکرد ضد التهابی دارند. سبزیجات برگ سبز حاوی اسید چرب امگا تری هستند. مصرف یک کاسه پر سبزی برگ سبز می تواند 10 درصد از امگا تری مورد نیاز بدن روزانه ی بدن را تامین نماید.
3- گوجه فرنگی: گوجه فرنگی حاوی مقادیر زیادی لیکوپن است. لیکوپن یکی از عوامل اصلی ضد التهابی است که مصرف آن به افراد توصیه می شود.
4- بادام: بادام نیز از جمله مواد غذایی ضد التهابی است. بادام سرشار از ویتامینE است. مصرف بادام می تواند به عملکرد بهتر مفاصل کمک نماید.
5- ماهی: مصرف ماهی های چرب همچون ماهی سالمون از آنجاییکه سرشار از اسید چرب امگاتری است بسیار به کاهش التهابات کمک می نماید. اسید چربهای موجود در ماهی ها تاثیر بسزایی در کاهش التهابات بدن دارد. مصرف ماهی می تواند از بدن در مقابله با عوامل بیماری زا نیز کمک نماید.
6- آلبالو: آلبالو از جمله میوه هاییست که حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است. مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان تاثیر زیادی در مقابله با التهابات بدن دارد.
7- سیر: سیر ماده ی غذایی پر فایده ای است که خوردن آن به همگان توصیه می شود. سیر علاوه بر خواص دارویی دارای خواص ضد التهابی است. سیر و پیاز از جمله مواد غذایی هستند که اگر تحت حرارت قرار بگیرند، خواص التهابی آنها افزایش می یابد.

بیماریهایی همچون سکته، سرطان، آلزایمر و دیابت از جمله بیماریهایی هستند که بروز التهاب در بدن می تواند به بروز آن و گسترش بیماری دامن بزند. اگر چه نمی توان از بروز التهابات ناشی از افزایش سن و کهولت سن پیشگیری نمود اما می توان شدت بروز التهابات را کاهش داد. با جایگزین نمودن غذاهای سالم به جای مواد غذایی ناسالم می توانید به کاهش التهابات بدن کمک نمایید.

دکتر زاشین از دانشگاه پزشکی تگزاس بر این باور است که مصرف مواد غذایی ناسالم همچون گوشتهای فراوری شده مثل سوسیس و کالباس می تواند باعث فعالیت بیش از اندازه ی سیستم ایمنی بدن شود و در نتیجه می تواند درد در مفاصل و بروز خستگی را به همراه داشته باشد.

مصرف مواد غذایی زیر می تواند به کاهش التهابات بدن کمک نماید:

1- چغندر:

چغندر از جمله مواد غذایی حاوی فواید بسیار است. مصرف چغندر می تواند به کاهش فشار خون و کاهش التهابات کمک نماید. البته افراد مبتلا به دیابت باید بدانند که مصرف چغندر می تواند باعث اختلال در سطح قند خون انسان شود.

2- سبزیجات برگ سبز:

مصرف سبزیجات برگ سبز نیز در بدن کارکرد ضد التهابی دارند. سبزیجات برگ سبز حاوی اسید چرب امگا تری هستند. مصرف یک کاسه پر سبزی برگ سبز می تواند 10 درصد از امگا تری مورد نیاز بدن روزانه ی بدن را تامین نماید.

3- گوجه فرنگی:

 گوجه فرنگی حاوی مقادیر زیادی لیکوپن است. لیکوپن یکی از عوامل اصلی ضد التهابی است که مصرف آن به افراد توصیه می شود.

4- بادام:

بادام نیز از جمله مواد غذایی ضد التهابی است. بادام سرشار از ویتامینE است. مصرف بادام می تواند به عملکرد بهتر مفاصل کمک نماید.

5- ماهی:

مصرف ماهی های چرب همچون ماهی سالمون از آنجاییکه سرشار از اسید چرب امگاتری است بسیار به کاهش التهابات کمک می نماید. اسید چربهای موجود در ماهی ها تاثیر بسزایی در کاهش التهابات بدن دارد. مصرف ماهی می تواند از بدن در مقابله با عوامل بیماری زا نیز کمک نماید.

6- آلبالو:

آلبالو از جمله میوه هاییست که حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است. مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان تاثیر زیادی در مقابله با التهابات بدن دارد.

7- سیر:

سیر ماده ی غذایی پر فایده ای است که خوردن آن به همگان توصیه می شود. سیر علاوه بر خواص دارویی دارای خواص ضد التهابی است. سیر و پیاز از جمله مواد غذایی هستند که اگر تحت حرارت قرار بگیرند، خواص التهابی آنها افزایش می یابد.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید