گریل کردن مواد غذایی و ابتلا به بیماریها

view

آمریکایی‌ها بی‌شک طرفداران اصلی غذاهای گریل و کباب شده و استفاده از باربیکیو هستند. اما تحقیقات جدید محققان در آکادمی ملی علوم نشان داده است که استفاده از غذاهای گریل شده می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به آلزایمر و دیابت شود.

محققان دانشگاه مونت سینای نیویورک بر این باورند که گوشت‌های فرآوری شده بر روی گرما دارای سطح بالایی از ترکیباتی هستند که می‌تواند باعث بدتر کردن بیماری‌های دژانراتیو مانند دیابت و آلزایمر شود.

این ترکیبات(AGES ) در سطح کم در بدن به‌صورت عادی وجود دارد اما در تحقیقات اخیر نشان داده شده که مصرف مواد غذایی دارایAGES زیاد باعث ایجاد سطح بالای AGES در بدن شده و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با‌ آن افزایش می‌یابد.

محققان با آزمایش بر روی موش‌ها و اثر سنجی مصرف غذاهای غربی با سطح AGES بالا بر سلامت شناختی موش‌ها به نتایج فوق رسیدند. غذاهای غربی غالباً سرشار از چربی‌های اشباع شده، گوشت قرمز و فاقد کربوهیدرات است و میزان گوشت ماهی و ماکیان، غلات و میوه و سبزیجات تازه در غذاهای غربی بسیار کم است.

رژیم غذایی غربی باعث بروز آلزایمر و سندروم متابولیک در موش‌ها می‌شود. در مغز موش‌هایی که غذاهای سرشار از AGES مصرف کردند سطح بالایی از AGES یافت شده. سطح بالای AGES باعث کاهش ماده‌ای به‌نام 1SIRT در خون می‌شود. 1SIRT مسیول تنظیم عملکرد عصبی و ایمنی است. در افرادی که دچار بیماری‌های متابولیک مثل دیابت هستند 1SIRT کاهش یافته است.

موش‌هایی با سطح بالایAGES ، دچار مشکلات شناختی و حرکتی بوده‌اند. همچنین در این موش‌ها بیماری‌های سندروم متابولیک همچون دیابت و بیماری‌های قلبی بیش‌تر دیده می‌شود.

سطح AGES بالا در انسان نیز همانند موش خطر آفرین است. تحقیقات نشان داده است که نه تنها این مسیله که چه می خوریم اهمیت دارد، بلکه چگونگی تهیه آن‌چه را که می خواهیم وارد بدن کنیم نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.


مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید