5 دلیل بسیار مهم برای مصرف تخم مرغ

دکتر حمیدرضا بادلی

view

5 دلیل مصرف تخم مرغ چیست؟

تخم مرغ با داشتن تنها 70 کالری، بسته ی تغذیه ای مناسبی برای ارتقا بهبود سلامت افراد است. اگر شما از جمله افرادی هستید که با دنبال کردن برخی از رژیم های غذائی  از خوردن تخم مرغ منع شده اید به شما توصیه می کنیم که مطلب زیر را بخوانید و از 5 فایده ی مصرف تخم مرغ آگاه شوید.

 

بیشتر بخوانید: تخم مرغ را با فلفل سیاه میل کنید

 

 تخم مرغ یکی از ارزانترین منابع پروتئین است.

حتی اگر شما از تخم مرغ ارگانیک استفاده می کنید باید بدانید که یکی از ارزانترین منابع پروتئین است که در دسترس همگان می تواند باشد. با مصرف هر یک تخم مرغ 6 گرم پروتئین با کیفیت وارد بدن انسان می شود. این بدان معناست که تمام آمینواسیدی که بدن از مواد غذائی مختلف مانند گوشت باید دریافت کندرا با مصرف یک تخم مرغ تامین نماید. بخاطر داشته باشید که حدودا نیمی از پروتئین تخم مرغ در زرده ی تخم مرغ وجود دارد و نه در سفیده ی آن.

 

5 دلیل بسیار مهم برای مصرف تخم مرغ

 

بیشتر بخوانید: دانستنی های مهم در خصوص سلامت تخم مرغ

 

تخم مرغ از اشتهای اضافی جلوگیری می نماید.

خوردن یک تخم مرغ در وعده ی صبحانه باعث می شود تا دیرتر احساس گرسنگی کنید. حتی خوردن پنکیک هم نمی تواند این میزان از سیری را در شما ایجاد نماید. فردی که در وعده ی صبحانه تخم مرغ مصرف می کند، هورمون گرسنگی کمتری در وی ترشح می شود و در وعده ی ناهار کمتر می خورد.

تخم مرغ به بهبود سلامت چشم ها نیز کمک می کند.

تخم مرغ سرشار از ماده ای به نام لوتئین است. لوتئین رنگ دانه های زرد رنگی است که در چشم تجمع یافته اند. لوتئین به مراقبت چشم در برابر کاهش دید کمک می نماید. همچنین آثار سوء ناشی از استفاده از تلفن های هوشمند بر روی چشمان نیز با مصرف تخم مرغ کاهش می یابد. در واقع تحقیقات صورت گرفته بر روی نور آبی تلفن های هوشمند نشان داده است که می تواند باعث افزایش احتمال بروز سرطان، چاقی و عارضه های چشمی در انسان شود.

لوتئین موجود در تخم مرغ در زرده ی آن قرار دارد به همین خاطر است که به شما توصیه می کنیم فقط به خوردن سفیده ی آن اکتفا نکنید و زرده ی آنرا نیز بخورید.

خوب است بدانید که تخم مرغ باعث ایجاد تصلب شرائین نیست.

دهه ها بود که تصور می شد عامل افزایش کلسترول بدن و بیشتر شدن خطر بروز عارضه های قلبی، مصرف تخم مرغ بوده است. اما محققان اکنون دریافته اند که کلسترول موجود در مواد غذائی همچون تخم مرغ و یا مصرف صدف عامل اصلی بروز عارضه های قلبی نبوده و نیست. در جدیدترین برنامه ی غذائی امریکا هر گونه توصیه ای در جهت محدود کردن مصرف تخم مرغ تا 300 میلی گرم در روز حذف شده است.

 

5 دلیل بسیار مهم برای مصرف تخم مرغ

 

بیشتر بخوانید: چه میزان کالری در یک تخم مرغ وجود دارد

 

مصرف تخم مرغ همچنین می تواند به افزایش حجم ماهیچه های بدن کمک نماید.

انسان در حدود سن 30 سالگی آرام آرام حجم ماهیچه های خود را از دست می دهد، چیزی حدود 5 درصد در هر دهه از زندگی انسان کاسته می شود. کاهش حجم عضلات در انسان می تواند باعث ایجاد حس ضعف شود. انجام ورزش مخصوصاً انجام حرکات قدرتی می تواند به حفظ عضلات کمک نماید اما در کنار انجام حرکات ورزشی درست، مصرف پروتئین کافی نیز ضروری است.

تخم مرغ ها حاوی پروتئین با کیفیت هستند که می توانند به ترمیم عضلات پس از انجام ورزش کمک نماید.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۸ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید