آسیب روتاتور کاف چگونه است؟

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

آسیب روتاتور کاف چگونه است؟

آسیب روتاتور کاف

علاِئم

  • ضعف
  • خشکی یا کاهش حرکت
  • صدای ترق و تروق از مفصل
  • دردمفصل
  • گاردگرفتن مفصل

درباره آسیب روتاتور کاف

روتاتور کاف یک گروه از عضلات که بالای استخوان بازو را پوشش می دهند که آن را در محل مفصل شانه نگه دارید و اجازه می دهد بازو بچرخد . پیری، استفاده بیش از حد ازعضلات و تاندون ها در طول زمان، و یا یک شوک شدید، مانند تصادف اتومبیل یا سقوط، می توانید روتاتور کاف را دچار ، فشار، و یا پارگی کند وعلایم شروع شود . شما ممکن است احساس درد و محدودیت حرکت در شانه خود داشته باشید . استراحت، یخ، و درمان های فیزیکی اغلب می تواند آسیب را التیام دهد، اما ممکن است عمل جراحی برای ترمیم کامل پارگی نیاز باشد.

آیا میدانید اکثریت بزرگی از آسیب روتاتور کاف در افراد سنین 55 تا 85 سال رخ می دهد . به احتمال پارگی روتاتور کاف در بازوی غالب بیشتر است . واترپلو ورزشی با بالاترین نرخ از صدمات روتاتور کاف است، چرا که حرکات سربار شنا و همچنین پرتابی را شامل می شود.

خود مراقبتی در آسیب روتاتور کاف

خود مراقبتی = می توانید از آسیب روتاتور کاف جزئی با استراحت دادن شانه، با استفاده از بسته های یخ برای 10-20 دقیقه در یک زمان، و مسکن هایی مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن مراقبت کنید.

پزشک چگونه آسیب روتاتور کاف را تشخیص میدهد

تشخیص =پزشک شانه شما را بررسی، خواهد کرد در مورد سابقه پزشکی تان می پرسد، و ممکن است رادیوگرافی MRI یا سونوگرافی انجام دهید.

عوامل خطر ابتلا به آسیب روتاتور کاف

پیری، درگیر شدن زیاد در ورزش و کار با حرکت سربار تکراری، عضلات شانه ضعیف

درمان آسیب روتاتور کاف

درمان = درمان پارگی به سن و سلامتی ، شدت آسیب دیدگی، واین که چه مدت آن را داشته اید ؛ بستگی دارد . درمان هر گونه صدمه روتاتور کاف عبارتند از: استراحت - یخ بستن شانه - تزریق داروهای ضد التهابی استروئید - تمرینات تقویتی و جراحی - فیزیوتراپی می باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر درد علیرغم درمان خانگی همچنان ادامه داشت، و با فعالیت های روزانه، تداخل داشت و یا شدیدترشد به پزشک خود مراجعه کنید .

انتظار میرود در آسیب روتاتور کاف

اگر بیش از 40 سال سن دارید به احتمال زیادتری برای ابتلا به پارگی روتاتور کاف وجود دارد. حرکات سربار تکراری، مانند پرتاب توپ بیس بال و یا نقاشی ، می تواند پارگی و یا بورسیت، التهاب ایجاد کند. ممکن است احساس تضعیف تدریجی و درد داشته باشید که باعث وقفه در خواب شود. درد عمیق در کتف ممکن است از التهاب تاندون، باشد که می تواند به پارگی منجر شود.پارگی ناگهان کاف ممکن است درد تیرکشنده در شانه ایجاد کند و حرکت اندام را محدود کند . فیزیوتراپی، استراحت، داروهای ضد التهاب، و تزریق استروئید اغلب صدمات روتاتورکاف را التیام می دهند. اگرپارگی، پس از شش تا هشت هفته درمان نشد ، ممکن است دست آوردن مجدد دامنه حرکتی کامل نیاز به جراحی داشته باشید. در موارد شدید، عمل جراحی تعویض شانه ممکن است لازم باشد.

میزان ابتلا به آسیب روتاتور کاف

تخمین زده شده که 20 -30 از مردم به آسیب روتاتور کاف علامتی دچار می شوند.

حقایقی درمورد آسیب روتاتور کاف

التهاب تاندون روتاتور کاف در زنان 35 تا 60 ساله شایع است

عوامل تشدید کننده آسیب روتاتور کاف

تکرارآسیب یا فشار به محل - کار یا فعالیت های دیگر

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید