اهمیت تغذیه پیش و پس از انجام فعالیتهای ورزشی

view

 هنگامیکه به شکل منظم به انجام فعالیتهای ورزشی می پردازیم گاهی پیش می آید که در محاسبه ی کالریهای دریافتی خود دچار توهم می شویم. برای مثال انجام دوچرخه سواری تفریحی تنها حدود 300 کالری بدن را می سوزاند اما دوچرخه سواری حرفه ای و سنگین می تواند حدود 600 کالری را بسوزاند، زمانیکه فرد دوچرخه سواری تفریحی انجام می دهد اما پیش خود گمان می کند که دوچرخه سواری سنگینی را انجام داده در واقع فرد تصور می کند که حدود 600 کالری سوزانده در حالیکه در واقعیت امر تنها نصف این مقدار در حین انجام دوچرخه سواری سبک سوزانده شده است، و در این هنگام فرد فکر می کند که خوردن یک کوکی پس از انجام دوچرخه سواری اشکالی ندارد، اما باید بدانید که خوردن یک کوکی می تواند کل کالریهای سوزانده شدن را به بدن بازگرداند.
یکی از مواد غذایی مهم که باید به آن اهمیت ویژه ای دهیم سبزیجات است.
بهتر است هنگام انتخاب مواد غذایی مصرفی خود قبل و بعد از ورزش به میزان کالری این مواد غذایی توجه کافی نمایید. انتخاب سبزیجات می تواند  بسیار مفید باشد. مصرف پروتیین ها نیز قبل و بعد از غذا به شما توصیه می گردد. در واقع مصرف پروتیینها باعث ایجاد احساس سیری در شما می گردد و ماهیچه های بدنتان را تقویت می نماید.
یکی دیگر از مواد غذایی مناسب که پس از انجام ورزشهای سنگین مصرف آن به شما توصیه می گردد کره ی بادام زمینی است. در واقع در این زمان مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات و پروتیین توصیه می گردد. در واقع چند تکه تخم مرغ پخته نیز بسیار مفید می باشد.
 برای جبران کم آبی بدن که در طی انجام ورزشهای سنگین اتفاق می افتد، نوشیدن آب فراوان به ورزشکاران توصیه می شود. البته نوشیدن برخی نوشیدنی های ورزشی نیز می تواند کمک کننده باشد. 


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید