تغذیه سالم و سلامت استخوان

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

تغذیه و سلامت استخوان

اگرچه نیازهای تغذیه‌ای اسکلتی با بالا رفتن سن تغییر می‌کند اما  جوان باشید یا مسن، تغذیه‌ی مناسب باعث ارتقای سلامت استخوان‌هایتان شده و روزهای پیری پر تحرک و بدون شکستگی و مستقلی را پیش رو خواهید داشت.

در مطالعه‌ی اخیر که توسط محققان انجام شده، نتایج حاکی از آنست که شواهد بسیاری وجود دارد که نیازهای تغذیه‌ای مادران، کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و افراد پیر ارتباط زیادی با رشد و حفظ سلامت استخوان‌ها دارد. تاکید بسیار زیادی بر روی مصرف کلسیم، ویتامین دی و پروتیین وجود دارد.

مصرف به‌اندازه‌ی این مواد و مواد مغذی دیگر تاثیر به‌سزایی در داشتن استخوان‌های سالم دارد و همچنین می‌تواند در کودکان باعث افزایش تراکم استخوان گردد و از پوکی استخوان در بزرگسالی جلوگیری می‌کند.

محققان بر این باورند که تغذیه‌ی مناسب در جهت داشتن استخوان‌های سالم حتی قبل از تولد هم امری ضروری است. رژیم غذایی مناسب مادر باردار همراه با ویتامین د کافی تاثیر به‌سزایی در تراکم استخوان جنین دارد.

نتایج همچنین نشان داده که  در اغلب  زندگی های مدرن، رژیم‌های غذایی نامناسب وجود داشته و این رژیم‌ها و شیوه‌های غذایی نادرست نگرانی‌های بسیاری را در‌آینده ایجاد خواهد نمود.

شیر و محصولات لبنی بیش‌ترین میزان کلسیم دریافتی بدن کودکان را تشکیل می‌دهند اما امروزه مصرف آن در بین کودکان سراسر جهان رو به کاهش است.

 مصرف مکمل‌های ویتامین‌ دی نیز یکی دیگر از عوامل رشد است که متاسفانه در بسیاری از کشورها افراد از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند.

میزان کلسیم دریافتی افراد نیز بسیار پایین‌تر از میزان لازم است.

شیوه‌های نوین زندگی مانند مصرف فراوان الکل، سیگار کشیدن، شاخص توده‌ی بدنی بالا باعث افزایش خطر بروز شکستگی در افراد است. سوء تغذیه و کمبود پروتیین در بدن آثار سویی در بزرگسالان و افراد مسن گذاشته و احتمال خطر ابتلا به پوکی استخوان را در این افراد بالا می‌برد.

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید