خودمراقبتی از آسیب عصب اولنار و درمان آن

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

خودمراقبتی از آسیب عصب اولنار و درمان آن

عصب اولنار

علاِئم

  • دردیاناراحتی
  • بی حسی یا ذوق ذوق شدن

درباره آسیب عصب اولنار

عصب اولنار از بازو منشا گرفته و به سمت مچ دست پایین می آید.اگر این عصب به علت فشارهای مکرر آسیب ببیند یا به علت جراحت ناگهانی ورم کند ، بیمار در جلوی بازو ،دست، انگشتان کوچک و انگشت حلقه احساس درد و کرختی می کند.ورزش هایی که نیاز به پرتاب کردن توپ دارند مثل: تنیس، گلف،بیسبال، و دوچرخه سواری کردن میتوانند این آسیب را ایجاد کنند.بنابراین فشارهای مکرر که بخاطر تایپ کردن وارد می شوند،استفاده از موس کامپیوتر،یا خوابیدن روی بازو میتوانند باعث این آسیب باشند و تا زمانی که به دستتان استراحت می دهید و فرصت می دهید تا بهبود یابد،مشکلی نخواهید داشت.

دوچرخه سوارها به آسیب عصب اولنار، فلج فرمان می گویند که بر اثر فشار ناشی از گرفتن فرمان و بالا و پایین پریدن به وجود می آید. یکی از انواع آسیب عصب اولنار، سندروم کانال گایان است.عصب اولنار درون تونلی که بین استخوان های مچ دست است، گیر می افتد.درست مانند سندروم تونل کارپ که در آن عصب مدیاستن گیر می افتد.

خود مراقبتی در آسیب عصب اولنار

خود مراقبتی: به بازو و دستتان استراحت دهید. کاری نکنید که به دستتان آسیبی وارد شود. از اسپلینت برای بهبودی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید.به خصوص در موقع خواب از داروهای NSAID(ضد التهاب های غیراستروئیدی) مانند ایبوپروفن، و کتوپروفن برای کاهش درد و تورم استفاده کنید. از بانداژ حین ورزش استفاده کنید.

پزشک چگونه آسیب عصب اولنار را تشخیص میدهد

با معاینه فیزیکی ، و گرفتن شرح حال توسط پزشک این بیماری قابل تشخیص است. همچنین عکس های رادیولوژی،آزمایش خون،تست نوار عصب و الکترومیوگرافی نیز برای تشخیص آسیب عصب اولنار به کار می روند.

عوامل خطر ابتلا به آسیب عصب اولنار

از عوامل خطر این بیماری : شغل هایی که نیاز به انجام حرکات تکراری دارند یا ورزش هایی که نیاز به پرتاب توپ یا بلند کردن چیزی دارند مانند: تنیس،بیسبال، وزنه برداری، و دوچرخه سواری ، هستند.

درمان آسیب عصب اولنار

بسیاری از افراد مبتلا به غیر از استراحت به درمان دیگری نیاز ندارند.سایر درمان های مربوط به این بیماری شامل:مصرف مسکن ها،استفاده از اسپلینت ها (نوار یا تراشه ای که برای بستن استخوان به کار می رود) در مچ دست یا آرنج برای محافظت از این نواحی بعضی داروهای ضدتشنج و ضد افسردگی که برای کاهش درد استفاده می شوند. تزریق کورتیکواسترئیدها برای کاهش تورم فیزیوتراپی در تعداد بسیار کمی از بیماران که به هیچ درمانی پاسخ نمی دهند نیز از درمان جراحی استفاده می شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر درد مداوم و یا احساس کرختی در بازو، مچ و یا قسمت های دیگر دستتان احساس می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در آسیب عصب اولنار

عصب اولنار نقشی کلیدی در حس و حرکت دست ایفا می کند.بعضی جراحات مانند شکستن دست باعث آسیب ناگهانی به عصب اولنار می شود.سرعت پیشرفت این بیماری،بسیار کند است.فشارهای مزمن مکرر یا فشار بر روی کف دست یا بازو میتواند علت این بیماری باشد.علایم این بیماری بستگی به این دارد کدام قسمت عصب دچار آسیب شده است. بهترین درمان برای آسیب عصب اولنار،استراحت چند هفته ای است.درمان های دارویی برای کاهش درد موثرند. آسیب عصب اولنار اگر درمان نشود تبدیل به درد مزمن و آسیب دائمی دست می شود..

حقایقی درمورد آسیب عصب اولنار

آرنج شایع ترین مکان ممکن برای آسیب عصب اولنار است.

عوامل تشدید کننده آسیب عصب اولنار

از عوامل تشدید کننده این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد : استراحت ندادن به دست با وجود اینکه درد دارد.ورزش هایی مانند تنیس، بیسبال،گلف و دوچرخه سواری.حرکات تکراری مانند کار با کامپیوتر.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید