درمان در رفتگی کتف چیست؟

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

درمان در رفتگی کتف چیست؟

در رفتگی کتف 

علاِئم

  • خشکی یا کاهش حرکت
  • برآمدگی
  • ناهنجاری قابل مشاهده
  • درد مفصل
  • عدم توانایی حرکت بازو

در رفتگی کتف وقتی اتفاق می افتد که رباط های نگهدارنده استخوان ترقوه به کتف پاره می شود. ممکن است که جزئی باشد با دردی ملایم یا کامل باشد با درد شدید و برآمدگی و ورم بالای شانه. معمولا یک ضربه بسمت بیرون شانه یا افتادن مستقیم بر شانه می تواند علت آن باشد. معمولا کتف در رفته خود به خود خوب می شود، اما گاهی جراحی لازم است

دررفتگی شانه در بین افراد 10 تا 20 ساله بیش از هر سن دیگری اتفاق می افتد. در ورزش های دوره دبیرستان، دررفتگی کتف دومین آسیب شایع شانه است و بیشتر در فوتبال، کشتی و بیسبال روی می دهد. اگر شما کتفتان دررفته است و انگشتانتان بی حس یا سرد است، ممکن است که دچار آسیب عصب شده باشید.

خود مراقبتی در در رفتگی کتف

این راهبردهای خود مراقبتی می تواند به درمان دررفتگی کتف کمک نماید: پوشیدن بانداژ آویز بازو به گردن پیش از رفتن برای کمک پزشکی. فورا و برای طول مسیر تا بیمارستان بر ناحیه یخ بگذارید تا ورم کردن کاهش یابد. برای کاهش درد از ایبوبروفن و استامینوفن استفاده نمایید. تا پیش از بهبود آسیب در فعالیت های فیزیکی شرکت نکنید، معمولا 2 الی 10 هفته. از دکتر خود درباره تمرینات ملایم برای قوی کردن عضله های شانه سوال کنید.

پزشک چگونه در رفتگی کتف را تشخیص میدهد

پزشک از شما تاریخچه درمانی، معاینه بدنی و پرتو X خواهد گرفت.

درمان در رفتگی کتف

درمان دررفتگی شانه می تواند شامل این موارد باشد: یخ گذاشتن برای 12 ساعت ابتدایی ، استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه به منظور بهبود ورم و کاهش درد. استراحت دادت به شانه با پوشیدن بانداژ آویز بازو به گردن برای مدت 7 الی 10 روز. جراحی به منظور درست کردن ترقوه اگر درد ادامه داشته باشد. جراحی ترمیمی بر تاندون ها. فیزیوتراپی

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر درد و ورم دوباره ظاهر شدند یا حرکات شانه بهبود نیافت به پزشک خود مراجعه کنید.

انتظار میرود در در رفتگی کتف

با دررفتگی ملایم شانه، تاندون پیچ خورده و ترقوه حرکت نمی کند. ممکن است که درد ملایمی داشته باشید. در مورد شدیدتر، ممکن است یک یا دو تاندون پاره شوند و ترقوه از هم ترازی خارج شود. در شدیدترین حالت، دو تاندون پاره می شوند و مفصل تغییر شکل می دهد که این مورد بسیار دردناک است. یخ، استراحت، و درمان دارویی می تواند درد و ورم را بهبود ببخشد و بانداژ برای آویزان کردن بازو بر گردن می تواند ضمن بهبود مفاصل راحتی بیشتری فراهم آورد. اگر تغییر شکل زیادی داشته باشید ممکن است که برای دوباره ساختن تاندون به عمل جراحی نیاز پیدا کنید. با جراحی یا بدون آن، برای دستیابی دوباره به توانایی به حرکت درآوردن، قدرت و انعطاف پذیری، به توانبحشی نیاز خواهید داشت. هرچه دررفتگی شدیدتر باشد زمان بیشتری طول خواهد کشید که قادر باشید شانه خود را بدون درد، به حرکت درآورید. اما اکثر افراد طی مدت کوتاهی به بهبود عملکرد کامل دست پیدا می کنند.

اقدامات فوری در مورد در رفتگی کتف

در صورتی که ضربان ضعیفی دارید یا یک ضربه شدید موجب آسیب دیدگی شما شده با اورژانس تماس بگیرید. اگر درد شدید، انگشتان سرد یا بی حس، بازه حرکتی بسیار محدود یا تغییر شکل در شانه هایتان دارید سریعا به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید و یا با پزشک خود تماس بگیرید.

حقایقی درمورد در رفتگی کتف

احتمال دررفتگی شانه در مردان 5 برابر زنان است.

عوامل تشدید کننده در رفتگی کتف

دررفتگی کامل، سایر صدمات به شانه

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید