علائم و درمان آرتریت روماتوئید نوجوانان

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

علائم و درمان آرتریت روماتوئید نوجوانان

درباره آرتریت روماتوئید نوجوانان

آرتریت رماتوئید نوجوانان یا JRA بیماری طولانی مدت است که موجب درد و یا وروم مفاصل میشود. علتش ممکن است خودایمنی باشد که سیسم ایمنی به قسمت های سالم بدن حمله میکند. همچنین به عنوان آرتریت آیدیوپاتیک نوجوانان شناخته شده است. سه نوع از این بیماری وجود دارد.

 بچه های کمتر از 16 سال معمولا به این بیماری مبتلا می شوند و با مشکلات طولانی مدت پایان نمی یابد. بعد از گذشت زمان ، کودکان مشکل چشم و مفصل پیدا میکنند. دارو درمانی و ورزش به خفیف شدن علائم JRA در بسیاری از کودکان، کمک میکند. در موارد شدید دکتر عمل جراحی را پیشنهاد میدهد.

آرتریت روماتوئید جوانی، شایع ترین نوع آرتریت در کودکان است .درد فک و آرواره در کودکان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را برای کودکان مشکل می کند و از دندان پزشک خود در مورد مسواک خاص سوال کنید. کلسیم و ویتامین دی ممکن است کمک به قوی شدن استخوان کند. بنابراین از پزشک خود در مورد مکمل کلسیم و ویتامین دی سوال بپرسید.

علائم آرتریت روماتوئید نوجوانان                                                                                     

  • تورم
  • تب
  • راش پوستی
  • درد مفصل
  • خشکی صبحگاهی
  • راه رفتن غیر طبیعی

خود مراقبتی در آرتریت روماتوئید نوجوانان

این نکات مراقبتی می تواند به خفیف شدن علائم کمک کند:

به آرامی ماساژ دادن، کشش درست و صحیح مفاصل پس از بیدار شدن از خواب ، پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری و گرم کردن قبل آن، برای نگه داشتن قوی عضلات. رژیم غذایی سالم، صحبت با افرادی که غمگین یا عصبی هستند، لازم است.

پزشک چگونه آرتریت روماتوئید نوجوانان را تشخیص می دهد

پزشک از علائم کودکتان سوالاتی میپرسد و کودکتان را معاینه میکند. دکتر شما ممکن است از مایع مفصلی، نمونه بگیرد و یا تست خون و رادیوگرافی و معاینه چشم برای شما انجام دهد.

عوامل خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید نوجوانان

داشتن یک عضوی از خانواده، که مبتلا به بیماری آرتریت است. یا مبتلا به بیماری خودایمنی است

درمان آرتریت روماتوئید نوجوانان

درمان شامل دارو درمانی و کاهش درد و تورم و کمک به سیستم ایمنی، ورزش کردن و افزایش قدرت عضلانی. و به کار گیری اسپیلنت انعطاف پذیر برای رشد صحیح مفاصل در وضعیت صحیح، جراحی و تعویض مفصل آسیب دیده

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر کودک شما مشکلات جدی مفصلی و درد چشم دارد و دچار کاهش بینایی شده است یا تب ناشناخته و جوش دارد حتما به دکتر مراجعه کنید.

انتظار میرود در آرتریت روماتوئید نوجوانان

کودکانی که چند مفصل آنها درگیر است، تا مدت زیادی علائمی نشان نمیدهند. اما کودکان با JRA مزمن علائمی مانند درد و ناتوانی دارند که اغلب موارد هم نمیتوانند به مدرسه بروند. سایر مشکلات شامل آرام شدن حتی عدم رشد پا یا شانه، کم شدن بینایی و التهاب اطراف قلب است. تعداد زیادی از بیماران ممکن است برای مدتی علائمی در آنها دیده نشود و در بعضی موارد مشکلات به مدت طولانی با آنها همراه است.

عوامل تشدید کننده آرتریت روماتوئید نوجوانان

خواب کم و خیلی زیاد

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید