علائم و درمان پیچ خوردگی مچ پا

دکتر مهرداد تنگستانی نژاد

view

علائم و درمان پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا

علاِئم

  • تورم
  • ضعف
  • عدم توانایی درخم کردن پا
  • خشکی یا کاهش حرکت
  • کبودی یا تغییررنگ
  • درد با تماس
  • دردمفصل
  • گارد گرفتن مفصل
  • عدم توانایی حرکت مفصل
  • عدم تحمل وزن

پیچ خوردگی مچ پا آسیب به برخی از رباط هایی است که استخوان های پا را در کنارهم نگه میدارند. رباط ها الاستیک و بصورت ارتجاعی هستند. اما کشش بیش از حد رباط های با چرخاندن یا غلتاندن پا، می تواند به آنها آسیب رسانده و پیچ خوردگی مچ پاایجاد کند. در پیچ خوردگی شدید، رباط ها پاره میشوند. یک بازیکن فوتبال ممکن است با چرخش مچ پا در زمین دچار پیچ خوردگی شود. یک کارمند ممکن است زمانی که درحال راه رفتن روی پله با کفش پاشنه بلند است، دچار پیچ خوردگی مچ پا شود . در صورتیکه به پا استراحت دهید، پیچ خوردگی مچ پا معمولا به خودی خود التیام میابد.

پیچ خوردگی مچ پا رایج ترین نوع پیچ خوردگی هاست.صدمات مچ پا برای 10 -30 از آسیب های ورزشی در ورزشکاران جوان حساب شده است. بیش از 40 از پیچ خوردگی مچ پا به قدری شدید هستند که می توانند به مشکلات مزمن منجر شوند.

بیشتر بخوانید :

پارگی منیسک

خود مراقبتی در پیچ خوردگی مچ پا

شما اغلب می توانید پیچ خوردگی مچ پا را در خانه درمان کنید. مچ پا را استراحت داده و روی ناحیه یخ بگذارید. پای خود را در زمان نشستن و خوابیدن، بالا بگیرید. داروی ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه مانند ایبوپروفن و کتوپروفن به بهبود درد و تورم کمک خواهد کرد. در دوره بهبودی و التیام ، وزنی را که روی پای خود میگذارید، محدود کنید. شما ممکن است به یک مچ بند یا عصا نیاز داشته باشید. قبل از برگشتن به ورزش، از التیام کامل مچ مطمئن شوید .

پزشک چگونه پیچ خوردگی مچ پا را تشخیص میدهد

دکتر مچ پای شما را معاینه کرده و از شما سوال میپرسد. شما ممکن است به کلیشه رادیولوژی ، MRI، و یا دیگر آزمایشات تصویربرداری برای رد کردن مشکلات دیگر نیاز داشته باشید.

عوامل خطر ابتلا به پیچ خوردگی مچ پا

عوامل خطر شامل سابقه پیچ خوردگی مچ پا، چاقی، راه رفتن و دویدن در سطح ناهموار، ورزش هایی که نیازبه دویدن و حرکات چرخشی دارند، و آرتریت.

درمان پیچ خوردگی مچ پا

درمان پیچ خوردگی مچ پا شامل: استراحت مچ پا، گذاشتن یخ روی ناحیه، کمپرس مچ پا به وسیله بانداژ، بالا بردن مچ پا در هنگام نشستن یا دراز کشیدن، NSAID ها، مانند ایبوبروفن یا کتوپروفن، به منظور کاهش درد و تورم، مچ بند، آتل ، و یا گچ گیری، عصا، برای حفظ وزن روی مچ پا، تمرینات ویژه برای بازسازی قدرت و جلوگیری از سفتی - پس از بین رفتن درد و سایر علایم ، جراحی، در موارد نادر

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر درد مچ پا و یا تورم دارید، به خصوص اگر درد به حدی شدید باشد که نتوانید روی مچ وزن بگذارید، به دکتر مراجعه کنید.

انتظار میرود در پیچ خوردگی مچ پا

علائم بسته به اینکه رباط کشیده یا پاره باشد، متفاوت است. پیچ خوردگی خفیف ممکن است باعث درد کم شده و پیچ خوردن شدید میتواند راه رفتن را غیرممکن سازد. خبر خوب این است که حتی پیچ خوردگی شدید به ندرت به عمل جراحی نیاز دارد . ممکن است جهت حفاظت از مچ پا در دوره بهبودی،به آتل یاعصا نیاز باشد. پس از پیچ خوردن، تورم و درد ممکن است در عرض 2-3 روز بهتر شود. بهبود کامل اغلب 4-6 هفته طول می کشد. اگر شما تا زمانی که رباط ها بهبود یابند، به پای خود استراحت ندهید، می توانید باعث پیشرفت مشکلات مزمن مانند درد و بی ثباتی در مچ پا شوید.

عوامل تشدید کننده پیچ خوردگی مچ پا

استراحت نکردن بعد از پیچ خوردگی، پوشیدن کفش هایی که حمایت کافی ارائه نمی دهند، و بازی های ورزشی که نیاز به چرخاندن ناگهانی دارند، مانند تنیس، فوتبال، بسکتبال، و فوتبال.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید