مکمل تستوسترون در زنان چه عوارضی دارد؟

دکتر مریم کریم حدیثی

view

 مکمل تستوسترون در زنان چه عوارضی دارد؟

استفاده مکمل تستوسترون در زنان

علاِئم

  • رشد بیش از حد موهای بدن

تستوسترون در زنان، به خصوص پس از یائسگی استفاده می شود، برای درمان مشکلات تحریکات جنسی. همچنین در زنان برای برخی از بیماری های مزمن استفاده می شود و برای درمان افسردگی و یا گرگرفتگی. برخی از زنان از آن به منظور افزایش حجم عضلات و یا بهتر کردن ظاهرشان استفاده می کنند. تستوسترون توسط FDA برای این موارد استفاده تایید شده نیست، و هیچ دوز استانداردی برای زنان وجود ندارد. در دوزهای بالا، استفاده از تستوسترون به مقدار زیاد می تواند به آکنه، پوست چرب، و توسعه برخی از ویژگی های مردان منجر گردد. این علائم برگشت پذیر هستند. استفاده بیش از حد از تستوسترون همچنین می تواند باعث مشکلات پزشکی جدی مانند تشنج و لخته شدن خون شود.

آیا میدانید هر چند آندروژن هایی مانند تستوسترون به عنوان هورمون های مردانه شناخته شده اند ، عملکرد مهمی در چرخه تولید مثل و بهداشت زنان دارند استفاده از تستوسترون پس از هورمون تراپی های سنتی با استفاده از پروژسترون و استروژن که سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و رحم و سرطان پستان می شد رواج یافت.

خود مراقبتی در استفاده مکمل تستوسترون در زنان

این روشهای مراقبت از خود ممکن است به جلوگیری از مشکلات استفاده از تستوسترون کمک کند: از تستوسترون استفاده نکنید اگر شما حامله هستید. این می تواند جنین دختر را دچار صفات مرد کند. اگر شما سرطان پستان یا رحم دارید، و یا کلسترول بالا و یا بیماری قلبی یا کبدی دارید ، تستوسترون استفاده نکنید. تستوسترون را فقط تحت نظر دکتر مصرف کنید. درمورد دارو هایی که مصرف می کنید به دکتر خود بگویید. اگر شما تازه شروع به مصرف تستوسترون کرده اید، به دکتر خود بگویید می خواهید یک معاینه جسمی هر سه یا چهار ماه در اولین سال مصرف انجام دهید. از دکتر خود بخواهید تاشما را از نزدیک کنترل کند، از جمله معاینه دو بار در سال، آزمایش سطح شمارش سلول های خونی و چربی یک بار در سال، و ماموگرافی سالانه و سونوگرافی رحم.

پزشک چگونه استفاده مکمل تستوسترون در زنان را تشخیص میدهد

دکتر شما استفاده بیش از حد هورمون تستوسترون را بر اساس علائم و عوارض تشخیص خواهد داد.

عوامل خطر ابتلا به استفاده مکمل تستوسترون در زنان

خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش میابد اگر شما دوز بالا از تستوسترون، تستوسترون را با داروهای دیگر بخورید، و یا مکمل های بدون نسخه تستوسترون بخورید.

درمان استفاده مکمل تستوسترون در زنان

درمان عوارض جانبی ممکن است شامل: کاهش دوز تستوسترون قطع استفاده از تستوسترون برای تشنج، هپاتیت، لخته شدن خون، و یا دیگر عوارض جانبی جدی

اگر شما دوز زیادی از تستوسترون استفاده می کنید که بیش از حد بالاست ، شما ممکن است به آکنه، پوست چرب، و یا کچلی به شکل مردانه یا رشد مو در صورت و بدن را مبتلا شوید. صدای شما ممکن است کلفت تر شود و ممکن است خشم و خصومت سبب بروز مشکلاتی در شما شود. سینه های شما ممکن است کوچک شود و چرخه قاعدگی تان ممکن است نامنظم شود. کاهش دوز باید این علائم را اصلاح کند. اگر شما تستوسترون را بیش از حد مصرف می کنید ، ممکن است تشنج، هپاتیت، مشکلات در تشکیل لخته خون، و یا مشکلات جدی دیگری داشته باشید. عوارض جانبی طولانی مدت از استفاده از تستوسترون در زنان مورد مطالعه قرار نگرفته است. ممکن است که استفاده از تستوسترون خطر ابتلا به سرطان پستان و یا بیماری های قلبی را بالا ببرد، چرا که برخی هورمون تستوسترون در بدن به استروژن تبدیل می شود.

تستوسترون می تواند با دیگر داروها و مکمل ها تداخل کند.

عوامل تشدید کننده استفاده مکمل تستوسترون در زنان

دوز بالا

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید