ورزشهای کششی و سلامت

view


ورزش های انعطافی و کشش نمی توانند استقامت یا قدرت بدنیتان را بهبود بخشند، اما داشتن انعطاف به شما در انجام حرکات برای دیگر ورزش ها و همچنین تمامی فعالیت های روزانه تان، آزادی می دهد. ورزشهای انعطافی همچنین به شما در اجتناب از ایجاد حس ناراحتی هنگامی که در فضایی به مدت طولانی محدود شده اید (مانند یک قرار ملاقات یا پرواز طولانی)، کمک می نماید.

چه زمانی باید ورزش کششی انجام دهم؟

بهترین زمان برای انجام ورزش های کششی، زمانی است که عضلاتتان به تازگی گرم شده اند بنابراین شما می توانید آنها را هرچه بیشتر و بدون ایجاد حس سفتی یا درد، بکشید. اگر شما فقط ورزش های کششی انجام می دهید، عضلاتتان را به مدت چند دقیقه از طریق راه رفتن گرم کنید. اگر ورزش های استقامتی یا قدرتی انجام می دهید، بعد از اتمام آنها نه قبل از شروعشان، ورزش های کششی انجام دهید.

به چه میزان ورزش کششی نیاز دارم؟

بهتر است که در هر جلسه، 3 الی 5 بار ورزش کششی انجام دهید.

همیشه حرکات کششی را به آرامی و نرمی در وضعیتی مطلوب و تا آنجایی که برای شما مقدور است و دردی ایجاد نمی کند، انجام دهید. درمورد اینکه فرد کناریتان در باشگاه به چه میزان بیشتر از شما می تواند حرکت کششی انجام دهد، نگران نباشید. به هرچه آن برای شما مقدور است، عمل کنید. اگر شما به کشیدگی عادت ندارید، کشیدگی را به میزان 10 ثانیه نگه دارید. انجام مکرر این تمرینات، کار را برای شما در دفعات بعدی آسانتر می نماید. نهایتاً، شما قادر خواهید بود که هر کشیدگی را به میزان 30 ثانیه و به راحتی، نگه دارید.

نکاتی در مورد ایمن بودن کشیدگی

1- در هنگام کشش، راحت باشید و به طور طبیعی نفس بکشید. سپس درحالیکه نفستان به آرامی از دهانتان خارج می کنید، حرکات کشیدگی را انجام دهید. به میزان 10 بار به آرامی یا بسته به شما 10-30 ثانیه، حرکات را انجام دهید. در طول مدت زمان ورزش کردن، به طور طبیعی نفس بکشید.

2- یک کشش نرمال باید همیشه آرام و نرم باشد، هرگز به طور ناگهانی و فنری حرکات کشیدگی را انجام ندهید. این می تواند منجر به سفت شدن عضلات و نهایتاً آسیب دیدگی، شود.

3- هر حرکت کششی را به میزان 10-30 ثانیه نگه دارید و هرکدام را 3-5 بار تکرار نمایید. به خاطر داشته باشید که تنفستان نرمال باشد.

4- همانطور که بندتان منعطف تر می شود، سعی کنید هر حرکت را به میزان بیشتری انجام دهید. احساس کشش خفیف در طول انجام حرکات، طبیعی است. درد شدید یا تیز یا درد مفاصل به معنی این است که باید حرکات را متوقف کنید، شما بیش از حد عضلاتتان را کشیده اید.

5- همیشه مفاصلتان را کمی در حالت خمیدگی نگه دارید، هرگز در یک وضعیت صاف «قفل» نکنید. این می تواند منجر به آسیب دیدگی شود.


مثال هایی از ورزش های کششی

خمیدگی رو به جلو قفسه سینه تان را به سمت انگشتان پا در حالت ایستاده یا نشسته، خم کنید.

یوگا

پیلاتس

درصورتی که در دوران نقاهت پس از سکته قلبی یا مغزی هستم آیا می توان حرکت ورزشی کششی انجام داد؟

فعالیت جسمانی کششی و ورزش کردن بعد از سکته می تواند آمادگی جسمانی قلب، توانایی راه رفتن و افزایش قدرت بازوها را بهبود بخشد.

اگر در گذشته دچار سکته یا حمله مغزی شده اید، قبل از شروع هرگونه ورزشی به منظور اطمینان از ایمن بودن و پیروی از روش های مطمین و برنامه فعالیت جسمانی موثر، با پزشکتان مشورت نمایید.


منبع: heart.org

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید