کمبود تستوسترون چگونه درمان می شود؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

کمبود تستوسترون  چگونه درمان می شود؟

کمبود تستوسترون

کمبود تستوسترون کمبود هورمون مردانه است که می تواند میل جنسی، ظاهر، و حالت روحی مرد را تحت تاثیر قرار دهد.تستوسترون کمک می کند تا بدن یک پسر به مرد تغییر کند و برای حجم عضله،سطوح سالم سلول های قرمز خون،و عملکرد جنسی مهم است.پس از 30 سالگی سطح تستوسترون مرد بتدریج کاهش می یابد.دلایلی از قبیل:آسیب بیضه،سرطان و درمان سرطان،بیماری هایی که هیپوتالاموس و هیپوفیز را تحت تاثیر قرار می دهد و برخی داروها.درمان جایگزینی هورمون تستوسترون ممکن است سطح تستوسترون را تا حد نرمال در مردان افزایش دهد.

علاِئم

  • کوچک شدن بیضه ها
  • اختلال نعوظ

پزشکان اعتقاد دارند بهترین زمان اندازه گیری تستوسترون در صبح،زمانی که به بالاترین سطح خود می رسد، است.در طول آزمایش پزشک فرد را از لحاظ از دست دادن بینایی جانبی تست کند.تومور هیپوفیز نیز باعث کاهش این هورمون می شود.در طول زمان کمبود تستوسترن موجب ضعف استخوان ها(پوکی استخوان)می شود.

پزشک چگونه کمبود تستوسترون را تشخیص میدهد

دکتر درباره ی نشانه های شما خواهد پرسید و معاینه بالینی انجام خواهد داد و برای تعیین سطح تستوسترون آزمایش خون تجویز می کند.برای رد تومور هیپوفیز یا هیپوتالاموس به سی تی اسکن و ام آر آی نیاز است.اگر کمبود تستوسترون یک علت ژنتیکی داشته باشد ممک است به آزمایش دی ان ای نیاز باشد.

عوامل خطر ابتلا به کمبود تستوسترون

مکلات غده هیپوفیز و هیپوتالاموس،کورتیکوستروئیدها،نارسایی کلیه،بیماری های کبدی،مصرف الکل،بیماری های مزمن،استرس

درمان کمبود تستوسترون

درمان شامل جایگزینی هورمون در اشکال:تزریق عضلانی هر چند هفته،چسب ها یا ژل های موضعی بصورت روزانه،قرص هایی که روی لثه دو بار در روز قرار می گیرند، می باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

اگر میل جنسی شما کمتر از حد طبیعی است و با مشکلات نعوظ و اختلال تمرکز دست و پنجه نرم می کنید به پزشک مراجعه کنید.

انتظار میرود در کمبود تستوسترون

کاهش میل جنسی با افزایش سن طبیعی است بنابراین ممکن است نیاز به تنظیم آن نباشد.در صورت ابتلا به سرطان پروستات یا پستان هورمون درمانی نباید انجام گیرد.در اکثر مردان هورمون درمانی برای افزایش تستوسترون عموما بی خطر است.هرچند عوارض جانبی مانند:آکنه،ادرار کمتر،بزرگ شدن سینه ها وجود دارد.برخی از انواع درمان ها ممکن است ناراحت کننده باشد.تزریق ممکن است دردناک باشد.تستوسترون موضعی نیز خارش آور است.هدف درمان ها بهبود علائم مردانگی،عملکرد بهتر جنسی و قدرت استخوانی و عضلانی است.

حقایقی درمورد کمبود تستوسترون

برخی از مردان که کمبود تستوسترون دارند گرگرفتگی را تجربه می کنند.

عوامل تشدید کننده کمبود تستوسترون

بیماری،رژیم غذایی نامناسب،داروهایی مثل هورمون ها که به درمان سرطان پروستات کمک می کند.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۲۷ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید