گشنیز

view

گیشنیز دارای ویژگی چند وجهی طعم و عطر دهی می باشد و می تواند در بسیاری از دستورات غذایی به کار برده شود. رایج ترین میزان استفاده از این گیاه در غذای هندی است اما می تواند با هرچیزی از دسر سالاد گرفته تا سس کباب، ترکیب شود.

تجزیه و تحلیل غذایی گیشنیز

برطبق پایگاه اطلاعات غذای ملی و دپارتمان کشاورزی آمریکا 2 قاشق غذاخوری از دانه گرد گیشنیز حاوی میزان 30 کالری، 2/1 گر پروتیین، 8/1 گرم چربی و 6/5 گرم کربوهیدرات (شامل 4 گرم فیبر و 0 گرم قند) می باشد. همینطور 2 قاشق غذاخوری آن، فراهم کننده 67% از ویتامین K ، 10% آهن، 8% کلسیم و 4% ویتامین C مورد نیاز روزانه بدن شما، است.

مزایای سلامتی ممکن مصرف گیشنیز

اثرات ضدسرطانی

ادویه جات رایج ازجمله گیشنیز- می توانند تشکیل هتروسایکلین آمین (HCA ) را در گوشت هنگام پخته شدن، مهار نمایند. HCAها که توسط موسسه ملی سرطان تعریف شده اند، مواد شیمیایی تشکیل شده در هنگام پخته شدن گوشت در دمای بالا، می باشند. مصرف زیاد غذاهای حاوی HCA با افزایش خطر ابتلا به سرطان، مرتبط است.

چگونه میزان گیشنیز بیشتری را به رژیم غذاییمان وارد نماییم؟

گیشنیز دارای ویژگی طعم و عطردهی است و می تواند در هر چیزی از چاشنی و سس ها گرفته تا ادیوه گوشت و حتی دسرها، به کار برده شود. کل تخم های گیشنیز می تواند به مدت 1-2 سال و دانه های زمینی گیشنیز به مدت 6 ماه، در ظرف دربسته نگهداری گردند.

راهنمایی های سریع:

-        گیشنیز را به مخلوط ادویه جات مانند ادویه کاری یا چاشنی کباب اضافه کنید

-        یک چاشنی خانگی با استفاده از روغن، سرکه و ادویه مانند گیشنیز، درست کنید

-        عادت ترشی خوردن تان را به اضافه کردن گیشنیز، تغییر دهید.

خطرات سلامت ناشی از مصرف گیشنیز

سالمونلا یک خطر بالقوه در هنگام مصرف گیشنیز است. آزایش سالمونلا در زمان واردات صورت می پذیرد. در سطح خرده فروشی، این خطر نسبتاً کم است، اما به طور ویژه در کمپانی های معتبر ادویه، این میزان بیشتر می شود. گرم کردن غذا تا 150-170 درجه فارنهایت، باکتری ها از جمله سالمونلا را خواهد کشت.

گیشنیز می تواند یک عامل آلرژی باشد، و به دلیل اینکه اکثراوقات در ترکیب با چاشنی ها بکار می رود، تشخیص این مورد سخت می باشد.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید