6 راهکار موثر در داشتن خواب مناسب

view

پنجره تان را با سایه بان و یا پرده ای برای اطمینان از تاریکی کامل بپوشانید .

حتی کمی از نور در اتاق می تواند تولید ملاتونین غده پینه آل شما را مختل کند و ملاتونین پیشروتر از سرتونین است، در نتیجه باعث اختلال در چرخه خوابتان میشود .

نگه داشتن درجه حرارت اتاق خواب زیر 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتی گراد )

بسیاری از مردم خانه های خود و به خصوص اتاق خواب طبقه بالا را بیش از حد گرم نگه می دارند. مطالعات نشان میدهد که دمای بهینه اتاق برای خواب بین 60 تا 68 درجه فارنهایت (20-5/15) درجه سانتی گراد می باشد. نگه داشتن کولر در اتاق تان و یا گرمتر کردن آن می تواند منجر به بی قراری در خواب شود .

اتاق خواب خود را از نظر میدان های الکترومغناطیسی بررسی کنید.

میدان الکترومغناطیسی می تواند باعث بروز اختلال خواب در فرد شود .

ساعت زنگ دار و دیگر دستگاههای الکترونیکی را از سر خود دور کنید.

در صورت استفاده کردن از این دستگاهها، حتی الامکان حدود سه فوت آنرا از بستر خود دور نگه دارید .

کاهش استفاده از تکنولوژی ساطع نور مانند تلویزیون و کامپیوتر قبل از رفتن به رختخواب.

این وسایل نوعی نور منتشر میکنند که تولید ملاتونین را سرکوب می کند که به نوبه ی خود توانایی فرد را در به خواب رفتن کاهش می دهد و همچنین باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود. سعی کنید از این وسایل حداقل یک ساعت قبل از به خواب رفتن استفاده نمایید .

جلوگیری از مصرف غذا حداقل سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب

جلوگیری از خوردن هرگونه مواد غذایی 3 ساعت قبل از خواب ایده آل است  چون سطح قند خون، انسولین و لپتین شما را بهینه سازی می کند و به سلامت و کیفیت خواب شما کمک میکند. اجتناب از مصرف مواد غذایی حداقل 3 ساعت قبل از خوابیدن باعث کاهش میزان قند خون در طول خواب شده و زیان ناشی از قند شناور در طول شب را کاهش می دهد .

بعلاوه روند تخلیه ی گلیکوژن را به تعویق می اندازد. با تغییر عادات غذا خوردن معمولی، شما مانند خوردن یک میان وعده (غذای سبک) در میانه شب می توانید به داشتن یک خواب با کیفیت کمک نمایید. خوردن بیش از حد نزدیک به زمان خواب و یا خیلی دیر در شب می تواند منجر به افزایش وزن شما شود .

به طور معمول غذا خوردن در زمان اشتباه ممکن است نه تنها ساعت بیولوژیکی شما را مختل  و اختلال خواب ایجاد میکند، همچنین ممکن است به عملکردهای حیاتی بدنتان آسیب وارد کند و روند ایجاد بیماری های جدید را افزایش می دهد. صبحانه مهم ترین وعده غذایی در روز است. برخی از کارشناسان معتقدند که مصرف صبحانه و خوردن وعده غذایی اصلی در داشتن یک خواب با کیفیت بسیار موثر است. رژیم غذایی تنها یکی از عوامل داشتن خواب شبانه است .

منبع: mercola.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید