7 روش مدیریت افزایش وزن ناشی از مصرف داروهای روانپزشکی

دکتر فرزاد احمدی

view

چگونه از افزایش وزن ناشی از استفاده از داروهای روانپزشکی پیشگیری نماییم

افزایش وزن یکی از دلایل اصلی است که باعث می شود افراد مبتلا به افسردگی و سایر اختلالات خلقی مصرف داروهایشان را قطع کنند. در برخی از افراد هفت درصد یا بیشتراز افزایش وزن بدن ناشی از مصرف داروهای روانپزشکی می باشد.

در مطالعه ای که با حمایت موسسه ملی بهداشت روان در ماه ژانوییه 2006 در آرشیو روانپزشکی عمومی منتشر شد، محققان دریافتند که نزدیک به یک چهارم موارد چاقی به اختلالات خلقی یا اضطراب مرتبط می باشند.

اما دنبال کردن یک برنامه درمانی دقیق که شامل استفاده از دارو می باشد لزوما به این معنی نیست که باید شلواری با سایز بزرگتر خریداری کرد. راه های موثری وجود دارد که بتوانید وزن خود را هنگام مصرف دارو کنترل کنید.

در مطلب پیش رو روش هایی ارایه شده که می تواند در این زمینه به شما کمک کند:

مقدار غذای مصرفی را کنترل کنید.

رژیم غذایی را نادیده بگیرید. فقط مقدار غذا را در هر وعده محدود کنید. امروزه رستوران ها تمایل دارند که دو یا سه برابر بیشتر از مقداری که برای یک وعده ی غذایی سالم لازم است، غذا ارایه کنند. طبق تحقیقات دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل، از اواخر دهه 70 ما در روز 570 کالری به رژیم غذایی مان اضافه کرده ایم و نیمی از این کالری ها به دلیل وعده های غذایی بزرگ می باشد. در مقاله ای که در مجله تناسب اندام چاپ شده، گفته شده است که : "با وجود اینکه امروزه مقدار غذا می تواند بیش از سه برابر بیشتر از آنچه باشد که توصیه می کنند، اما این مقدار حالا به مقدار نرمال تبدیل شده است و کمتر از این مقدار ناچیز به نظر می رسد."

من سعی می کنم قبل از شروع به خوردن غذا، بخشی از آن را جدا کنم  زیرا در غیر این صورت تعیین اینکه چه مقدار غذا خورده ام سخت می شود. گاهی اوقات از ظروف کوچک تر استفاده می کنم تا به خودم یادآوری کنم که باید غذا را مزه کنم و مقدار کمی غذا بخورم.

به آرامی غذا بخورید و غذایتان را بجوید

به احتمال زیادی بعضی اوقات پیش  آمده که حریصانه یک وعده غذای حجیم خورده باشید در این شرایط تا 15 دقیقه احساس خوبی داشته اید اما پس از احساس می کنید که شکم تان تبدیل به کیسه ای پلاستیکی شده و در کف آشپزخانه در حال انفجار هستید. حدود 20 دقیقه طول می کشد تا مغز شما بتواند تشخیص دهد که معده تان پر است. هماهنگی با این روش نه تنها باعث می شود که احساس بدی نداشته باشید بلکه باعث لاغر شدن شما نیز می شود. اگر زمان خود را صرف مزه کردن مواد  غذایی کنید، باعث می شود که با خوردن غذای کمتر احساس رضایت داشته باشید.

با توجه به مطالعه ی دانشگاه کورنل در ایتاکای نیویورک، این یکی از دلایلی است که مردم فرانسه چاق نمی شوند. بر خلاف آمریکایی ها که هنگام تماشای تلویزیون غذا می خورند یا در تمام طول روز در حال غذا خوردن هستند و هرگز یک وعده غذای رسمی روی میز نمی خورند، فرانسوی ها با خوردن وعده های غذایی مشخص از پرخوری جلوگیری می کنند و می دانند که چه زمانی باید خوردن را متوقف کنند. ممکن است فرانسوی ها باگت و بری، شیرینی های رولتی و کره و سایر غذاهای ممنوع را بخورند، اما آنها این غذاها را روی میز و در کنار خانواده یا دوستانشان میل می کنند.

لیستی از غذاهایی که می خورید تهیه کنید.

یادداشت برداری از غذاهایی که می خورید باعث می شود که شما حساب غذاهایی که خورده اید را داشته باشید. همه چیز روی کاغذ وجود دارد و شما هر چند بار که بخواهید می توانید آن را مطالعه کنید. دانستن اینکه شما هر چیزی را که می خورید، ثبت خواهید کرد، باعث می شود که بین خوردن یک یا چهار شکلات تفاوت قایل شوید. همچنین باعث می شود شما احساس کنید که در تنگنا هستید زیرا پیشرفت شما ثبت می شود. در نهایت شما می توانید الگوی رفتاری غذا خوردن خود را در طول ماه پیدا کنید و متوجه شوید که پرخوریتان به چه عوامل استرس زا و یا چه حوادث دیگری مرتبط است.

 دریافت حمایت از اطرافیان

به همان اندازه که ترک سیگار در صورت زندگی کردن با یک فرد سیگاری می تواند سخت باشد، کم کردن وزن نیز در صورتی که با افرادی زندگی می کنید که معتاد به مصرف تنقلات هستند می تواند سخت باشد. اگر در خانه ی شما شیرینی یا سایر میان وعده ها نباشد شما نیز کمتر وسوسه می شوید که میان وعده مصرف کنید. بدهی است که شما نمی توانید خانواده خود را مجبور کنید که رژیم غذایی شما را رعایت کنند اما می توانید از آنها بخواهید تا از شما حمایت کنند. همچنین می توانید از گروه های پشتیبانی کاهش وزن محلی یا آنلاین برای بحث در خصوص چالش ها و سرخوردگی هایی که هنگام کاهش وزن با آنها مواجه می شوید کمک بگیرد.

 

 

برای خود اهداف واقع بینانه در نظر بگیرید.

 

کاهش وزن به اندازه 5 پوند در هر هفته یا سایر اهداف غیر واقع بینانع وسوسه انگیز است- مانند تصمیماتی که هنگام سال نو می گیریم و هرگز عملی نمی شوند. بهتر است که محافظه کار و واقع گرا باشید. کاهش وزن به اندازه ی 0.5 تا 2 پوند در ماه بهترین میزان کاهش وزن می باشد. به طور معمول اگر با سرعت کمتری وزن کم کنید، تمایل تان برای ادامه دادن به رژیم از بین نمی رود.

بهتر است اهداف خود را به صورت گام به گام دنبال کنید، برای مثال، ممکن است بخواهید به مدت دو هفته هر روز 10 دقیقه پیاده روی کنید، بهتر است این کار را با روزی پنج دقیقه پیاده روی شروع کنید. همچنین می توانید یک رژیم غذایی سالم را در چند مرحله دنبال کنید. برای مثال، می توانید مصرف شیریتی را برای

 

یک برنامه ورزشی شروع کنید.

می توانید از روش چالش 5K استفاده نمایید.

چالش 5k دکترهمه مناسب ترین ورزش برای همه سنین

 

احساسات خود را کنترل نمایید.

اغلب غذا خوردنهای افراد ناشی از گرسنگی نیست بلکه برای تسکین زخم های عاطفی است. سعی کنید به بهترین وجه احساسات خود را کنترل کنید.

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید