آیا چربی ها واقعاً اینقدر بد هستند؟

دکتر حمیدرضا بادلی

view

همه چربی ها بد نیستند

 

چربی های اشباع شده ای که در گوشت و لبنیات وجود دارند باعث تنگی و انسداد عروق مانند قلب و عروق می شود. اما چربی های اشباع نشده (مونو و پولی) که در گیاهان یافت می شوند با بهبود پروفایل کلسترول، اثر بسیار خوبی بر سلامت ما دارند .

گروه دیگری از چربی ها که برای عملکرد فیزیولوژیک ما ضروری هستند از خانواده چربی های غیر اشباع امگا ۳ هستند. بدن شما نمی تواند آنها را بسازد بنابراین باید از طریق تغذیه آن را به بدن رسانید. امگا ۳ از بیماری قلبی و سکته مغزی پیشگیری می کند .

چربی تاثیر مستقیم کمی بر سطح قند خون دارد. چربی ها منبع بسیار خوب انرژی اند و وجود آن ها باعث جذب بعضی از ویتامین ها و مواد مغذی می شود . 

 

شواهدی وجود دارد که امگا ۳ در تولید انسولین به سلول های بتا لوزالمعده کمک می کنند.  منابع مناسب امگا ۳ ماهی های چربی مانند سالمون، تُن، ساردین و ماهی ماکارل  است. دانه کتان،گردو، سبوس گندم،روغن کانولا، روغن اشباع نشده با هیدروژن سویا و روغن کتان منابع غنی از امگا ۳ هستند .

چربی های ترانس بدترین نوع چربی ها برای سلامت هستند. این نوع روغن های با افزودن هیدروژن به چربی های غیراشباع ساخته می شود که با این کار روغن را جامد و از تخریب آن جلوگیری می کند. اما این چربی های ترانس چربی های مضر مانند LDL و کلسترول را زیاد و چربی مفید HDL را کم، التهاب را زیادتر و استعداد به لخته شدن خون را افزایش می دهد .

بنابراین سعی کنید از محصولاتی که فاقد چربی های ترانس هستند استفاده نمایید. در آمریکا اداره غذا دارو به شرکت های تولید کننده دستور داده که از تولید آنها تا سال ۲۰۱۸ بطور کامل جلوگیری نمایند .

در حال حاضر انجمن تغذیه امریکا سهم چربی ها در کالری بدن را حدود ۲۹ تا ۳۵ درصد مواد تغذیه ای در روز می داند که باید کمتر از ۱۰ درصد آنها چربی اشباع یا ترانس باشند . 

تغذیه و سطح کلسترول خون

کاملا ثابت شده تغذیه افراد دیابتی تاثیر بیشتری در افزایش میزان کلسترول بد یا LDL آنها به نسبت افراد غیر دیابتی دارد. بنابراین باید در مصرف مواد چربی که LDL  را افزایش می دهند دقت بیشتری کنند .

سعی کنید از مصرف چربی های ترانس و اشباع شده بپرهیزید چون آنها مانند آجر هایی هستند که دیوار بلندی از کلسترول برای تان می سازند. از مصرف مواد چربی مانند گوشت قرمز،بعضی از لبنیات مانند پنیر، کره و بستنی باید پرهیز کرد. برچسب روغن ها را بخوانید اگر چربی ترانس داشت از خرید آن صرفنظر کنید .
اگرچه قطع مصرف غذاهایی که حاوی کلسترول هستند مانند جگر، زرده تخم مرغ ، میگو، ماهی مرکب و بعضی از گوشت ها و مواد لبنی ممکن است کلسترول خون در محدوده نرمال قرار دهد اما دربسیاری از افراد غذاهای حاوی کلسترول تاثیر چندانی در سطح کلسترول خون شان ندارد.

اگر بجای آرد سفید برنج و گندم از غلات سبوس دار استفاده شود تاثیر مناسبی در کاهش کلسترول خواهد داشت.

امیدوارم که این نوشته که اقتباس از دانشگاه هاروارد است اطلاعات مفیدی در مورد چربی های در اختیارتان گذاشته باشد.


همیشه چربی ها بد و مضر نیستند.
 
 
بیشتر بخوانید 
سلامت قلب با کاهش مصرف چربی اشباع
محدود کردن مصرف چربی‌های اشباع شده بهترین راه برای رسیدن به سلامت قلب است.
تاثیر چربی قهوه ای بر کاهش بروز دیابت
تبدیل سلولهای چربی سفید به چربی قهوه ای می تواند از بروز دیابت جلوگیری کند.
غذاهایی که چربی شکم خانم ها را می سوزاند.
چربی دور شکم بر اثر مصرف بیش از اندازه ی غذاهای چرب و عدم انجام ورزش منظم ایجاد می شود.
درصد چربی بدن : معیار لاغری و چاقی
درصد چربی بدن، وزن چربی بدن تقسیم بر وزن کل است و نتیجه ان، میزان چربی ضروری و ذخیره را نشان می دهد
چربی قهوه ای چیست؟
چربی قهوه ای نوعی چربی ضروری در بدن است که باعث می شود دمای بدن در زمان سرما حفظ شود.
تاثیر اضطراب بر متابولیسم چربی
اگر شما از جمله افرادی هستید که مدام تحت تنشها و اضطراب هستید و توانایی کم کردن وزن خود را ندارید...
ارتقای کنترل دیابت نوع دوم با کمک چربی قهوه ای
در کنترل دیابت نوع 2 گونه ی خاصی از چربیهای بدن می توانند کمک کننده باشند. 
 
منبع: Harvard University
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید