تاثیر مواد غذایی مصرفی بر میزان خواب

view
اگر بدانید که مصرف یک ماده ی غذایی باعث بیخوابی شما میگردد ویا کیفیت خواب شمارا دستخوش تغییر میسازد آیا باز هم تمایل به مصرف ان ماده ی غذایی خواهید داشت؟خواندن متن زیر به شما کمک خواهد کرد تا از تاثیرات مواد غذایی مصرفی بر کیفیت و کمیت خواب خود آگاه شوید.

 مصرف غذاهای حاوی تریپتوفان:


 شاید تاکنون در خصوص تاثیر مصرف شیر داغ بر ایجاد خواب آلودگی شنیده باشید.

آیا میدانید که چرا نوشیدن یک لیوان شیر گرم می توانند باعث افزایش کیفیت خواب شبانه شما گردد؟

مواد غذایی لبنی حاوی تریپتوفان هستند، تریپتوفان یک  ماده محرک خواب است.سایر مواد غذایی حاوی تریپتوفان شامل:مغزها ،موز،عسل و تخم مرغ  می باشد.

مصرف کربوهیدرات ها:

مواد غذایی حاوی کربوهیدرات به عنوان یک مکمل برای مواد غذایی حاوی تریپتوفان عمل می کنند.
 بنابراین خوردن کمی نان و پنیر در آخر شب می تواند باعث افزایش کمیت و کیفیت خواب شبانه شما گردد.
قبل از رفتن به تخت خواب یک اسنک میل کنید: از جمله افرادی هستید که دچار بیخوابی هستید  خوردن کمی غذا پیش از خواب می تواند به ایجاد احساس خواب آلودگی در شما کمک نماید. در صورتی که وعده غذایی مصرفی شما پیش از خواب سنگین باشد می تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی در شما گردد اگر یک وعده غذایی کوچک قبل از خواب مصرف کنیدمی تواند نتیجه عکس داشته باشد و به خواب بهتر شما کمک نمایند.

 از خوردن مواد غذایی پرچرب اجتناب کنید

 یکی دیگر از دلایل اجتناب از مصرف غذاهای پرچرب مانند همبرگر و سیب زمینی تاثیر آن بر کیفیت خواب انسان است. مصرف این گونه غذاها باعث فعالیت سیستم گوارش انسان شده و در نتیجه می تواند خواب انسان را مختل نماید.

 از خوردن مواد غذایی حاوی کافیین اجتناب کنید:

نوشیدن یک فنجان قهوه درست است می تواند خواب شبانه شما را دچار اختلال نماید. باید بدانید که تنها قهوه حاوی  کافی نیست، بلکه دیگر مواد غذایی  مانند شکلات نوشابه چای و…  حاوی کافیین هستند.

 برخی از داروها نیز ممکن است حاوی کافیین باشند:

داروهایی که بدون تجویز پزشک می توان از داروخانه دریافت کرد مانند مسکن ها، داروهای کاهش وزن و داروهای مدر  می توانند باعث اختلال در خواب گردند و حتی  بی خوابی را در پی داشته باشند.

از خوردن مواد غذایی ادویه دار اجتناب کنید:

  غذاهای سنگین و حاوی ادویه را ۴ ساعت پیش از خواب مصرف نمایید. مصرف این مواد غذایی بلافاصله قبل از خواب می تواند باعث بی خوابی و اختلالات خواب در انسان گردند.

مصرف پروتیین ها را پیش از خواب به حداقل ممکن برسانید:

اگرچه پروتیین ها  ازجمله  مواد غذایی ضروری بدن به حساب می آیند اما خوردن مواد غذایی حاوی پروتیین و چربی پیش از خواب باعث بروز اختلالات خواب می گردد.
منبع: Www.webmed.com/ Sleep disorders/ SS/ slideshow- sleep-

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید