تغذیه و بروز اختلالات خواب

view

مشروبات الکلی

یکی دو نوشیدنی هستند که می توانند کسالت قبل از خواب را برای فرد پس از نوشیدن آن به همراه داشته باشد. بسیاری از افراد عامه بر این باورند که مصرف الکل برای فرایند خواب رفتن مفید است. نتایج مطالعات صورت گرفته حاکی از آنست که نوشیدنی های الکلی باعث می شوند که فرد بیشتر طول شب را بجای خوابیدن بیدار بماند و فرد احساس می کند که استراحت نکرده است. آخرین مطالعات صورت پذیرفته نشان داده است که مصرف الکل خواب در طول نیمه ی اول شب را عمیق تر می کند، اما پس از نیمه ی اول شب، باعث بروز اختلالات خواب در نیمه ی دوم خواب فرد می گردد. الکل باعث شل شدن عضلات بدن می گردد و این امر باعث بروز خروپف و دیگر ناهنجاریهای حین خواب است .

بروز چنین ناهنجاریهایی مثل خروپف و نظایر آن در طول خواب، اغلب باعث تجربه ی یک خواب نا آرام توسط فرد می گردد و تجربه ی یک خواب نا آرام منجر به خواب آلودگی و مشکل در تمرکز در طول روز می شود .

قهوه

قهوه یکی از رایج ترین منابع کافیین است. این محرک دارای نیمه ی عمر پنج ساعت می باشد یعنی فرد به مدت ده ساعت پس از مصرف قهوه همچنان 25 درصد از قهوه ی مصرفی خود را در بدن خود دارد و حتی 20 ساعت پس از مصرف قهوه فرد 5/12 درصد از میزان قهوه ی مصرفی خود را در بدن دارد. بعلاوه در برخی از افراد فرایند سوخت و ساز کافیین موثر نیست و اثرات مصرف قهوه حتی به مدت طولانی پس از مصرف آن در بدن باقی می ماند .

بنابراین مصرف یک فنجان قهوه یا چای در عصر می تواند باعث مختل شدن خواب شبانه در فرد گردد. بنابراین باید نسبت به مصرف برخی داروهای حاوی کافیین و همچنین قرص های رژیمی به قدر کافی آگاهی داشته باشید و حتماً پیش از مصرف هر دارو و قرص به دستورالعمل درج شده بر روی آن توجه نمایید .

شکلات سیاه :

اگر چه به نظر می آید که شکلات سیاه در مقایسه با شکلات معمولی سالم تر است و حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است اما شامل سطوح نسبتاً بالاتری از کافیین می باشد. شکلات سیاه همچنین حاوی تیوبرومین است. تیوبرومین ترکیبی است که اثراتی همچون کافیین بر روی بدن دارد .

غذاهای تند

غذاهای تند قبل از خواب می تواند باعث بروز سوء هاضمه در فرد گردد که بروز سوء هاضمه فرایند نرمال خواب را در فرد مختل می نماید .

اما حتی اگر شما بدون بروز هیچ اثرات جانبی می توانید غذاهای ادویه دار بخورید این غذاها می توانند باعث بروز اختلالات خواب در شما گردد. مصرف غذاهای پر ادویه با کیفیت خواب شما در ارتباط هستند. محققان بر این باورند که این فرایند به دلیل وجود کپسایسین که یک جزء فعال در فلفل تند می باشد اتفاق می افتد. و این فرایند با تغییر درجه حرارت بدن به کیفیت خواب افراد موثر است .

غذاهای چرب ناسالم:

خوردن مواد غذایی با چربی بالا دارای اثراتی در خواب شما می شود که مهمترین  آنها این است که فرد مدام در خواب بیدار می شود .

در واقع مطالعه اخیر نشان داده که خوردن غذاهای چرب ممکن است به اختلال خواب و خواب آلودگی مفرط در طول روز منجر شود .

ماده شیمیایی در مغز یک انتقال دهنده عصبی است که به بیدار نگه داشتن شما کمک می کند و همچنین نقش مهمی در مدیریت اشتهای فرد دارد .

به خاطر داشته باشید که مصرف چربی های ناسالم را باید کنار بگذارید. مصرف غذاهای سرخ شده خود را محدود کنید و چربی های سالم از جمله چربی های اشباع که نقش مهمی در رژیم غذایی شما دارند را نباید حذف کرد .

منبع: mercola.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید