رژیم غذایی کم فیبر

خانم تانیا غفاری

view

رژیم غذایی کم فیبر

رژیم غذایی کم فیبر

علاِئم رژیم غذایی کم فیبر

  • یبوست

یک رژیم غذایی کم فیبر شامل میوه،سبزیجات و غلات محدود که دارای فیبر گیاهی که هضم نشده از بدن دفع می شود است.یکی از علل اصلی یبوست است زمانی اتفاق می افتد که شما کمتراز سه بار اجابت مزاج در هفته دارید.

شما همچنین ممکن است مدفوع سفت و سخت داشته باشید که به دشواری دفع می شود.بعضی از مردم نیاز دارند یک رژیم غذایی کم فیبر را بعد از جراحی بدلیل مشکلات گوارشی مثل بیماری التهابی روده دنبال کنند.اما اکثر ما باید20 تا 35 گرم فیبر در روز مصرف کنند.متاسفانه،بسیاری از ما تنها حدود 4 تا 15 گرم روزانه فیبر مصرف می کنیم.فیبر در میوه،سبزیجات،دانه ها،و غلات سبوس دار مثل نان سبوس دار،برنج قهوه ای و تمامی حبوبات و دانه ها.

خوردن حداقل دو فنجان میوه و نصف فنجان سبزیجات روزانه می تواند کمک به گرفتن فیبر موردنیاز شما کند.اگر شما در گرفتن فیبر کافی از غذا مشکل دارید از مکمل های فیبر نظیر دانه های پیسیلیوم استفاده کنید.می تواند به اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی شما کمک کند.بهتر است از مسهل استفاده نکنید مگر اینکه پزشکتان به شما بگوید.با استفاده ی منظم از مسهل به آن عادت پیدا می کنید و این شرایط را بدتر می کند.

خود مراقبتی در رژیم غذایی کم فیبر

شما می توانید از یبوست که ناشی از یک رژیم غذایی کم فیبر است با روش های زیر جلوگیری کنید:خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا و مقذار فراوانی از میوه ها سبزیجات،غلات سبوس دار،دانه ها،آجیل و انجام مداوم ورزش،نوشیدن مقدار زیادی آب،استفاده از مکمل های فیبر درصورت نیاز،در صورتی که احساس دفع دارید به دستشویی بروید.

پزشک چگونه رژیم غذایی کم فیبر را تشخیص میدهد

برای تشخیص یبوست ناشی از رژِم غذایی کم چرب ، پزشک شما ممکن است یک تاریخچه ی پزشکی از شما بگیرد و معاینات فیزیکی انجام دهد.آزمایش خون نیز برای ارزیابی اینکه آیا یبوست با شرایطی مثل کم کاری تیرویید،کلسیم بالا و غیره تشدید شده است یانه لازم است.برای یبوست مزمن یا شدید پزشک ممکن است سایر ازمایش ها را در صورت نیاز انجام دهد.مثل سیگموییدوسکوپی و یا دیدن روده ی بزرگ بایک لوله ی باریک روشن.

درمان رژیم غذایی کم فیبر

پزشک شما ممکن است به شما پیشنهاد کند که فیبر را در رژیم غذایی خود با خوردن بیشتر میوه ،سبزیجات،دانه ها و غلات سبوس دار افزایش دهید.اگر شما نمی توانید این غذاها را بخورید .پزشک شما مکمل های فیبری راپیشنهاد می کند.اگر شما باید یک رژیم غذایی کم فیبر را به دلایل پزشکی دنبال کنید دکتر شما ممکن است نرم کننده های مدفوع یا مسهل برای کمک به یبوست شما تجویز کند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

باید به دکتر خود مراجعه کنید اگر مراقبت های از خود انجام دادید و هنوز یبوست دارید ویا تغییرات غیرمعمول در عادات دفع،فقدان غیرعادی وزن ودرد شکم دارید.اگر درد شدید شکمی،مدفوع خونی سیاه و قیری دارید سریعا به اقدامات پزشکی دست بزنید.

انتظار میرود در رژیم غذایی کم فیبر

خوردن یک رژیم غذایی کم فیبر حرکات روده ی شما را محدود می کند.به آسانی میتواند باعث اسهال شود و کمک به التهاب و حساسیت در دستگاه گوارش کند.با این حال بسیاری از مردم باید به تدریج فیبر را وارد رژیم غذایی خود کنند برای پیشگیری از یبوست و بهره بردن از مزایای رژیم غذایی پر فیبر که کمک به جلوگیری از بیماری های قلبی و دیابت میکند.

یبوست مزمن ممکن است نشانه ای از دیگر شرایط پزشکی مثل سندرم روده ی تحریک پذیر یا کم کاری تیرویید ،بعضی از داروها،مثل ضدافسردگی ها و داروهای مخدر ضددرد،باشد که باعث یبوست می شود.در این موارد،درمان کردن مشکلات زمینه ای سلامت و تغییر دوز دارو باعث رهایی از یبوست می شود.

حقایقی درمورد رژیم غذایی کم فیبر

زنان و بالغین بالای 65 سال و بیشتر احتمال بیشتری برای یبوست گرفتن دارند.

عوامل تشدید کننده رژیم غذایی کم فیبر

دارو های خاص،ورزش نکردن،مایعات کافی ننوشیدن.

خانم تانیا غفاری

خانم تانیا غفاری۹ مطلب

مشاور تغذیه و رژیم درمانی
کارشناس تغذیه و رژیم درمانی کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی ارائه رژیم های چاقی و لاغری پکیج های لاغری یک ماه و سه ماه و ... تغذیه دوران کودکی، نوجوانی، بزرگسالی و سالمندی تغذیه دوران بارداری و شیردهی تغذیه ورزشکاران ارائه رژیم های درمانی بیماری های (دیابت، فشار خون، کبد چرب، بیماریهای قلبی عروقی، کلیوی، نقرس و ...) عضو انجمن متخصصان غذا و تغذیه ایرانی در کانادا عضو گروه رژیم شناسان انجمن تغذیه ایران
ساعت کار مطب: شنبه تا چهارشنبه 4 الی 8 عصر

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید