چاق شدن پس از ترک سیگار

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 

دلیل چاق شدن پس از ترک سیگار چیست؟

اغلب افراد سیگاری پس از ترک سیگار، شروع به افزایش وزن می‌نمایند.

 البته افزایش مقداری وزن به مراتب همراه با خطر کم‌تری برای ابتلای فرد به بیماری‌های مختلف نسبت به ادامه دادن به کشیدن سیگار می‌باشد. افزایش وزن پس از ترک سیگار برای برخی از افراد بسیار اهمیت دارد. حدود 80 درصد افراد سیگاری پس از ترک سیگار، افزایش وزن را تجربه می‌تمایند اما در 20 درصد باقی افراد اوضاع این‌گونه نمی‌باشد.

 با این وجود میزان وزن اضافه شده به فرد متعادل است. متوسط وزن اضافه شده در افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند حدود 5 کیلوگرم در سال اول پس از ترک سیگار است. البته میزان وزن اضافه شده‌ی کل در سال‌های بعد از ترک سیگار در فرد سیگاری حدود 6 تا 7 کیلوگرم است.

چاق شدن پس از ترک سیگار

البته تجربیات متفاوتی در افراد پس از ترک سیگار وجود دارد. حتی در تعداد محدودی از افراد پس از ترک سیگار کاهش وزن نیز گزارش شده است.

محققان دریافته‌اند که در دراز مدت، متوسط وزن کسانی‌که سیگار را ترک نموده‌اند مشابه کسانی بود که هیچ‌گاه در طول زندگی خود اقدام به سیگار کشیدن ننموده‌اند.

البته تحقیقات نشان داده که سیگار کشیدن توزیع چربی در سطح بدن را تغییر می‌دهد. زمانی که افراد سیگار می‌کشند، چربی بیش‌تری به دور کمر آن‌ها شکل می‌گیرد. چربی‌ دور کمر نیز همراه با افزایش خطر ابتلا به سکته‌های قلبی، سکته‌های مغزی، دیابت نوع 2 و افزایش نرخ مرگ و میر می‌باشد.

وقتی خانمی سیگار را ترک می‌نماید تجمع چربی بیش‌تری به سمت باسن می‌رود تا کمر.

 بهترین روش متمرکز شدن بر روی استراتژی‌های حفظ سلامتی است تا کنترل وزن. برای حفظ سلامتی باید بر روی غذا خوردن سلامت، انجام ورزش روزانه و منظم و داشتن خواب کافی متمرکز شد. این استراتژی‌ها علاوه بر حفظ تندرستی افزایش وزن فرد را به حداقل کاهش می‌دهد.

ترک سیگار و کنترل وزن به‌طور هم‌زمان بسیار سخت خواهد بود زیرا هر دوی این موارد نیاز به تمرکز دارند، البته بهتر است که تمرکز اولیه‌ی فرد تمرکز بر روی نکشیدن سیگار باشد.

میزان افزایش وزن پس از ترک سیگار 

پس از ترک، میزان افزایش وزن معمولاً به ازای هر ماه یک کیلوگرم خواهد  بود. البته اگر میزان افزایش وزن شما پس از ترک سیگار بیش از یک کیلوگرم در ماه بوده است، حتماً به پزشک مشاور تغذیه مراجعه نمایید تا با استفاده از یک رژیم غذایی معقول از اضافه وزن بیش از اندازه در شما اجتناب شود.

دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۶۳۰ مطلب

فوق تخصص کلیه کودکان
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید