علم ژنتیک و چاقی در کودکان

view

 

اخیرا محققان کشف کرده اند که چند ژن اصلی  در افراد تنبل وجود ندارد و همین مسیله باعث می شود که ورزش کردن بطور طبیعی برای آنها بسیار دشوار باشد

به گزارش " زینیوز'، محققان این یافته غیرمنتظره خود را در حالی کشف کردند که دو ژن اصلی را که برای انجام فعالیت های ورزشی لازم و ضروری است از درون ماهیچه موش های سالمی که بطور خاص پرورش یافته بودند بیرون آوردند .

'گروگری استین برگ' استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی 'مایکل جی. دوگروت' گفت: موش ها عاشق دویدن هستند، زمانی که موش های عادی می توانندکیلومترها بدوند، موش های فاقد این دو ژن تنها می توانستند به اندازه یک بار بالا و پایین رفتن از یک راهرو کوتاه بدوند که این موضوع قابل توجه است. این محقق خاطر نشان کرد: به این ترتیب در این مطالعه در مدت چند ثانیه توانستیم از میان موش هایی که کاملا شبیه یکدیگر بودند، موش های فاقد این دو ژن را شناسایی کنیم. محققان دریافتند: موش های بدون ژن های عضله AMPK از سطح میتوکندری کمتری برخوردارند و توانایی عضلات آنها برای گرفتن گلوکز در حین انجام تمرینات ورزشی تضعیف شده است .

 به گفته محققان، انسان در حین ورزش میتوکندری بیشتری در ماهیچه های خود تولید می کند. اما اگر ورزش نکند شمار میتوکندری ها کاهش می یابد .

آنها افزودند: در این مطالعه با برداشتن این دو ژن اساسی از درون ماهیچه موش ها متوجه شدیم که تنظیم کننده اصلی میتوکندری آنزیم AMPK است. به گفته محققان، نتایج این تحقیق برای افرادی که ورزش کردن برای آنها دشوار است مانند افراد چاق، مبتلا به آسم و افرادی که بر روی صندلی چرخ دار می نشینند، حایز اهمیت است .

 ناتوانایی این افراد برای ورزش کردن ممکن است به ایجاد عوارض دیگری مانند دیابت و بیماری قلبی منجر شود. محققان افزودند: زمانی که تحرک را از زندگی روزمره خود به دلیل ظهور فناوری کنار می گذاریم ، سطح ابتدایی تناسب اندام در افراد کاهش می یابد و در نتیجه سطح میتوکندری در ماهیچه ها کاهش می یابد که این موضوع به نوبه خود باعث می شود که ورزش کردن برای مردم بسیار دشوارتر شود. این مطالعه در گزارش های 'آکادمی ملی علوم' منتشر شده است

 

بیشتر بخوانید: 

چاقی و اثرات آن بر بدن

فواید کاهش وزن و عوارض چاقی کدامند؟

چاقی عامل بروز بارداری های پرخطر

تاثیر هورمونها بر چاقی افراطی

درصد چربی بدن : معیار لاغری و چاقی

مواد غذایی مبارزه کننده با چاقی

چاقی در کودکی

آیا مصرف آبمیوه باعث چاقی است؟

 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید